UbuntuDDE – najpiękniejszy Linux, który cię oczaruje

UbuntuDDE – najpiękniejszy Linux, który cię oczaruje

Istnieje dystrybucja Linuksa do wszystkiego. Mamy systemy dla użytkowników, którzy szukają czegoś prostego, nieskomplikowanego. Istnieją też inne dystrybucje dla bardziej zaawansowanych użytkowników, którzy chcą mieć system, nad którym mają pełną kontrolę i nie przeszkadza im wykonywanie dziesiątek poleceń dziennie. Oprócz tego znajdziemy również systemy, w których najważniejszy jest wygląd i estetyka, systemy z bardzo ładnymi i zadbanymi pulpitami, które nie mają czego zazdrościć Windowsowi czy macOS. I jednym z nich jest UbuntuDDE.

UbuntuDDE to dystrybucja Linuksa oparta na Ubuntu (jak sama nazwa wskazuje), która standardowo wyposażona jest w pulpit DDE (Deepin Desktop Environment). Dzięki temu możemy cieszyć się jednym z najpopularniejszych i najczęściej używanych systemu na świecie wraz z jednym z najprzyjemniejszych i najbardziej zadbanych pulpitów w całej sieci.

Cechy UbuntuDDE

Oczywiście, główną cechą tego systemy jest to, że używa Ubuntu jako bazy, systemu operacyjnego już bardzo dojrzałego, bardzo rozpowszechnionego i za którym stoi ogromna społeczność, choć decyzje zależą od Canonical. Różnica w tym systemie polega na tym, że zamiast używać GNOME jako domyślnego pulpitu, jego twórcy zdecydowali się zastąpić go Deepin Desktop Environment, jednym z najpiękniejszych pulpitów w sieci.

Dodatkowo posiada zmodyfikowany i zoptymalizowany Kernel, a także usprawnienia w sterownikach graficznych tej dystrybucji, aby zapewnić jak najlepszą wydajność systemu oraz jego efektów i animacji.

Wszystko, co dobre (i złe) w Ubuntu

Używając Ubuntu jako systemu bazowego, ta dystrybucja dziedziczy po nim wszystko, co dobre i co nie jest tak dobre. Na przykład UbuntuDDE korzysta z oficjalnych repozytoriów Canonical, mając dostęp do tych samych programów i aktualizacji co ten system. Jednak do aktualizacji pulpitu i wszystkiego, co z nim związane, używa własnych repozytoriów Deepina.

Wszystkie programy, które działają w Canonical będą działać w tym innym systemie. A dodatkowo, każdy problem, jaki z nim mamy, możemy łatwo rozwiązać korzystając z pomocy Ubuntu, ponieważ baza jest taka sama.

Wadą tego systemu jest to, że posiada funkcje i cechy, które nie wszystkim użytkownikom się podobają. Na przykład obowiązek korzystania z pakietów Snap przy instalacji niektórych programów, takich jak Chromium, czy model aktualizacji Canonical, który wspiera normalne wersje tylko przez 9 miesięcy.

Piękny i zadbany design

Ubuntu znajduje się środowisko graficzne DDE. System ten oferuje piękny wygląd, będący mieszanką Windows 10 i macOS. Przykładowo na dole znajdziemy pasek zadań, z którego możemy otworzyć menu (podobnie jak w Windows Start), oraz gdzie znajdziemy dock aplikacji wyśrodkowany względem ekranu (styl macOS dock).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *