W dobie dostępności i zróżnicowania wszelkiego rodzaju sprzętu komputerowego wybór laptopa wydaje się skomplikowany. Dlatego warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które pomogą w podjęciu decyzji.
Przeznaczenie
Najważniejszą kwestią jest – do czego używali będziemy przenośnego komputera? Jeśli do zadań typowo biznesowych, potrzebując długiego czasu pracy na baterii i niezawodności – powinniśmy skupić się na parametrach istotnych dla tego typu przeznaczenia. Warto zapoznać się z testami wydajności zasilania publikowanymi przez branżowe portale oraz danymi o poziomie hałasu czy wadze laptopa. Nie bez znaczenia będzie także to, czy komputer będzie się mocno nagrzewał – jeśli będziemy zmuszeni do częstej pracy z notebookiem na kolanach. Jeżeli naszego komputera używać będziemy do multimediów, w tym gier – ważniejsze będą takie parametry, jak wydajność karty graficznej czy jakość obrazu wyświetlanego przez matrycę, w tym jej rozdzielczość. Na dalszy plan schodzi wtedy ograniczenie wielkości ekranu, co jest niezmiernie istotne dla mobilności. Nie podróżując zbyt często z komputerem nie będziemy się musieli przejmować jego wagą, która może wyraźnie obniżyć naszą mobilność.
Podstawowe parametry laptopa
Wiedząc już jak będziemy komputera używać, możemy zdecydować o podstawowych parametrach jego kluczowych podzespołów, w tym:
- procesorze/procesorze graficznym
- wielkości pamięci RAM
- pojemności dysku
Możemy oczywiście założyć, że im wyższe parametry, tym lepiej. Jednak przy ograniczonym budżecie trzeba czasami pójść na kompromis ze swoim portfelem. Dlatego też jeśli nie będziemy używać komputera do wymagających aplikacji (np. graficznych) – może wystarczyć nam 4 GB pamięci RAM. Jeśli natomiast nie potrzebujemy dużo miejsca na dane (nie będziemy przechowywać na komputerze znacznej liczby zdjęć, filmów czy muzyki), to możemy zdecydować się na mniejszy dysk. Warto przy tym pamiętać, że inwestycja w dysk SSD (zamiast tradycyjnego dysku HDD – talerzowego) znacznie przyspieszy ogólne działanie naszego laptopa. Dlatego w takim wypadku lepszym wyborem od 512 GB dysku HDD będzie 128 GB szybkiego dysku SSD – niewiele droższego, a kilkukrotnie wydajniejszego. Wybór procesora i grafiki komputera zależne są od tego, czy komputer będzie wykorzystywany do zadań szczególnie obciążających te układy. Jeśli zamierzamy używać go do grania w najnowsze tytuły gier lub obróbki graficznej filmów – skierujmy uwagę na tzw. komputery gamingowe, najdroższe z dostępnych na rynku czy profesjonalne komputery graficzne, które jednocześnie wyposażone są w najwydajniejsze procesory. Jeśli jednak nasze wymagania multimedialne ograniczone są do najpopularniejszych czynności takich, jak oglądanie filmów czy przeglądanie treści internetowych, to w pełni wystarczy nam komputer z popularnym, budżetowym procesorem i zintegrowaną na płycie głównej grafiką. Taki notebook w zupełności wystarczy do codziennej pracy, w tym wymagającego biznesu.
Wielkość notebooka i jego mobilność
Podstawowymi parametrami decydującymi o tym, czy nasz komputer będzie spełniał dobrze rolę przenośnego są wielkość i rodzaj matrycy oraz czas pracy na baterii. Jeśli zdecydujemy się na zakup sprzętu posiadającego dużą matrycę, czyli taką o przekątnej powyżej 15 cali, to będziemy cieszyć się dobrze widocznym obrazem, jednak ograniczymy łatwość przenoszenia laptopa ze względu na jego rozmiar. Dlatego jeśli dużo podróżujemy, w tym służbowo i potrzebujemy zawsze mieć ze sobą komputer – warto zastanowić się nad notebookiem z matrycą około 14 cali lub mniejszą. Przyda się też wtedy wydajne zasilanie bateryjne. Współczesne komputery przenośne potrafią pracować na baterii nawet ponad 10 godzin i za takim sprzętem warto się w tym wypadku rozejrzeć. Nie zaszkodzi skorzystać z informacji zawartych w praktycznych testach długości pracy na baterii, które dostępne są w Internecie.
Dobrze dobrany do naszych potrzeb komputer przenośny sprawi, że będziemy cieszyć się jego funkcjonalnością i niezawodnością, która odpowiadać będzie naszym wymaganiom.