Mediacje a prawo najnowszych technologii

Mediacje a prawo najnowszych technologii

Mediacje a prawo najnowszych technologii

Branża nowych technologii prężnie się rozwija. Z tego względu stale przybywa przedsiębiorstw świadczących swoje usługi drogą elektroniczną. Zupełnie tak, jak w każdym innym biznesie, może dojść tutaj do sporów między kontrahentami. Czy z każdą sprawą warto iść do sądu?

Oczywiście, że nie. Czasami warto spróbować załagodzić konflikt drogą mediacji. Wbrew pozorom jest to bardzo skuteczne rozwiązanie, które może przynieść nam o wiele więcej korzyści niż batalie sądowe.

Mediacje a najnowsze technologie

Przepisy prawa chronią interesy przedsiębiorców działających w branży najnowszych technologii. Niektóre kwestie wciąż jednak pozostają niejasne i dyskusyjne, np. prawo własności do utworu, który powstał na podstawie bazy danych udostępnianej przez inne przedsiębiorstwo. Wystarczy nawet małe niedopatrzenie w zapisie umowy, aby stała się ona dla nas nieopłacalna. Zanim jednak pójdziemy z tym do sądu, powinniśmy nawiązać próbę polubownego rozwiązania sprawy. Mediacja daje większą kontrolę nad tym, jak przebiegnie sprawa. Jeśli negocjacje nie przebiegną pomyślnie, zawsze możemy przerwać proces mediacji.

Pełna swoboda

Mediacja pozwala nam zaoszczędzić czas. Spotkania odbywają się w terminie, który jest dla nas odpowiedni. Dodatkowym atutem jest fakt, że odbywają się one w swobodnej atmosferze. Przed sądem ciężko jest negocjować – obie strony mają na celu przedstawienie swoich roszczeń, jednak to, jaki wyrok zapadnie nie jest zależne od nas. Mediacje dają nam komfort tego, że mamy wpływ na każdy aspekt sprawy. Wszystko po to, aby dojść do kompromisu, który będzie zadowalający dla obu stron. Wsparcie mediatora również nie jest bez znaczenia. To właśnie on dba o to, aby obie strony sporu czuły się bezpiecznie. Nie musimy obawiać się, że mediator w jakikolwiek sposób będzie wpływał na przebieg negocjacji. Jest to osoba bezstronna, która dba o interesy obu stron.

Szereg korzyści

Koszt mediacji to dla wielu przedsiębiorstw groszowe sprawy. Jeśli sprawa trafi do sądu, to nierzadko musimy zapłacić nawet kilka tysięcy złotych. Ponadto na zakończenie sporu często czeka się długimi miesiącami. Nie zawsze wyrok jest taki, jak tego chcemy.

Dodatkowo trwale zrywamy więzi z kontrahentem. Mediacja pozwoli nam uniknąć tych problemów. Łatwiej jest “zachować twarz”, nawet jeśli spór jest wynikiem naszego błędu. Wielu przedsiębiorców po ustaleniu kompromisu decyduje się na kontynuowanie współpracy.

O porady eksperta zapytaj na www.mediatorpoznań.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *