Intel czy AMD? Który procesor będzie dla nas najlepszy?

Intel czy AMD? Który procesor będzie dla nas najlepszy?

Wstęp

Obecnie, jeśli chodzi o rynek procesorów do naszych komputerów, wybieramy pomiędzy dwiema firmami. Od lat trwa rynkowa wojna marki Intel z AMD. Wiele osób zadaje sobie od dawna pytanie, który będzie lepszy. Na co zwracać uwagę kupując dany procesor i przede wszystkim, który bardziej przyda nam się podczas naszej pracy na komputerze. Wiele zależy od rodzaju naszego użytkowania, ale także budżetu czy innych podzespołów.

Czym jest procesor?

Najprościej mówiąc procesor, jest samym sercem naszego komputera lub laptopa. Odpowiada on, jak można się domyślić, za wszystkie procesy zachodzące w naszym komputerze, a co za tym idzie, jest głównym punktem pracy całego urządzenia. Zatem bardzo ważnym aspektem, którym powinniśmy się kierować kupując, lub składając nasz sprzęt, jest procesor. Co zatem najlepiej wybrać dla nas? Bez względu na firmę warto zwracać uwagę na rdzenie i wątki. Tutaj w zasadzie zawsze im ich więcej, tym lepiej. Do pracy i użytku domowego wystarczą 4 rdzenie i 8 wątków, natomiast dla gracza potrzebujemy minimum 6 rdzeni i 12 wątków. Kolejną ważną rzeczą jest taktowanie procesora. Zazwyczaj zwykłe modele mają je pomiędzy 3, a 4 GHz, modele turbo ponad 4Ghz, mimo to istnieją takie modele, które sami możemy jeszcze podkręcić. Mają one w oznaczeniu modelu, literkę K. Ważna jest też pamięć Cache, jej także tym więcej tym lepiej.

Najlepszy procesor do pracy

Wybór procesora do pracy nie jest wcale łatwy. Przede wszystkim wszystko zależy od rodzaju wykonywanej przez nas pracy. Jeśli nie wykonujemy żadnych skomplikowanych operacji w naszym zawodzie, tylko skupiamy się na podstawowych zadaniach biurowych, to wystarczy niedrogi sprzęt. Spokojnie możemy działać tutaj na sprzęcie z 2 rdzeniami i 4 wątkami. Bardziej skomplikowane działania jak na przykład tworzenie grafiki, wymagać będzie inwestycji w nieco mocniejszy sprzęt.

W zasadzie tutaj nada się zarówno sprzęt od firmy Intel, jak i AMD. Jeśli wybierzemy to pierwsze, to powinniśmy pomyśleć nad tanim, bo koszt to zaledwie 300 zł, modelami jak Intel Core i3. Ma on 2 rdzenie i wątki, więc nie będziemy mieli z tym problemów. Jeśli zdecydujemy się na AMD, to warto tutaj rozważyć model Athlon x4 o 4 rdzeniach i 8 wątkach. Będzie on mógł być nawet nieco tańszy.

W bardziej skomplikowanych zadaniach jak animowanie czy grafika. Mamy już do czynienia z górn ą półką procesorów. Najlepszym pod względem wydajności, ale także najdroższym procesorem będzie Intel Core i9. Jednak jeśli chcemy wydać trochę mniej, to równie dobrze sprawdzi się procesor AMD Ryzen Threadripper mogący mieć do 64 rdzeni i 128 wątków.

Najlepszy procesor do domowego użytku

Domowego komputera zazwyczaj używamy do prostych zadań jak oglądanie filmów, odbieranie i pisanie e-maila czy przeglądanie stron internetowych. Takie zdania nie wymagają od procesora zbyt wiele. Jednak nie warto też zbyt oszczędzać, bo może kiedyś będziemy musieli zrobić coś bardziej skomplikowanego, a lepszy procesor też później się zestarzeje. Od firmy intel warto wybrać Intel Core i3 lub Intel Core i5, natomiast od AMD bardzo podobne procesory jak AMD Ryzen 3 lub AMD Ryzen 5. Różnicę są minimalne i raczej nie zobaczymy ich używając komputera w domu.

Najlepszy procesor do gier

Sprawa wyboru procesora do gier nie jest zbyt prosta. Granie w gry, graniu w gry nierówne. Zatem przed zakupem warto przemyśleć pewne rzeczy. Najważniejsza sprawa to, w jakie gry gramy. W proste oldscoolowe, czy jednak w najnowsze i skomplikowane produkcje. To pierwsze spokojnie podziała na słabszym i tańszym procesorze. Bardziej wymagające tytuły wymagają już jednak wyższej półki.

Kiedyś wybór byłby bardzo prosty. Intel Core, wtedy miał istną dominację na rynku procesorów do gier. Dzisiaj jednak firma AMD nadrobiła zaległości i pod wieloma względami nie odstaje od firmy Intel. Najlepszym, ale najdroższym wyborem będzie wybór procesora Intel core i9, szczególnie w wersji turbo. Tańszym zamiennikiem, ale wciąż dobrym będzie Intel Core i7 lub AMD Ryzen 7. Do mniej zaawansowanych produkcji możemy zaopatrzyć się w Intel Core i5 lub AMD Ryzen 5.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *