Fotowoltaika czy warto

Fotowoltaika czy warto

Decydując się na założenie paneli fotowoltaicznych na swoim dachu lub działce najczęściej kieruje nami chęć zaoszczędzenia pieniędzy. W końcu ich głównym celem prócz dbania o środowisko jest właśnie zmniejszenie rachunków za energię elektryczną i zabezpieczenie nas przed niespodziewanymi wzrostami cen prądu. Jednak czy panele słoneczne opłacają się każdemu i czy warto w nie zainwestować?

Czy fotowoltaika się opłaca?

Producenci paneli fotowoltaicznych zgodnie twierdzą, że opłacają się one osobom, które korzystają z energii elektrycznej. Czyli tak naprawdę prawie prawie każdemu z nas. Jest to jednak dość duża inwestycja, w którą trzeba włożyć kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych. Wykonanie projektu, zamontowanie paneli i ich produkcja kosztują jednak jest to inwestycja, która w większości przypadków zwraca się po kilku latach.

Fotowoltaika czy warto w nią inwestować? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które chcą zredukować swoje rachunki za prąd. Fotowoltaika szczególnie opłaci się osobom, które muszą płacić duże rachunki za prąd. Czyli dużym gospodarstwom domowym lub firmom. Jeżeli zużywasz dużo prądu i rachunki dają Ci to odczuć to dzięki panelom słonecznym jesteś w stanie oszczędzić na zużyciu energii zauważalne kwoty.

Panele fotowoltaiczne dobrze jest zainstalować w momencie gdy, mieszkasz w domu przez dłuższy czas. Wtedy będziesz w stanie określić ile średnio kosztują Cię rachunki za prąd i czy zainstalowanie fotowoltaiki będzie dla Ciebie korzystne. Inwestycja w panele zwraca się zazwyczaj po ok 4-8 latach, jest to więc inwestycja długofalowa. Jeśli więc chcesz aby rzeczywiście była to inwestycja, która Ci się zwróci to musisz mieć pewność, że będziesz zamieszkiwać w danym miejscu przez długi czas.

Panele słoneczne opłaca się także osobom, które mieszkają w nasłonecznionym miejscu. Nie ma w końcu sensu montować paneli w cieniu skąd nie będą pobierały wystarczająco dużo energii, a warunki będą powodować spadki wydajności instalacji. Przed założeniem instalacji fotowoltaicznej warto samodzielnie ocenić otoczenie, zobaczyć jak zachowuje się słońce w miejscu, w którym mieszkamy. Być może sąsiednie budynki, drzewa czy też inne obiekty dają tyle cienia, że fotowoltaika będzie dla nas zupełnie nie opłacalna.

Wpływ na działanie fotowoltaiki ma także kierunek, w którym zostanie ona zamontowana. Najwięcej energii pobiera się z paneli, które zamontowane są na południu. Jeśli nie masz takiej możliwości to kierunek zachodni i wschodni również da dobre wyniki. Jeśli zostaje Ci tylko północna część budynku – lepiej nie ryzykuj i panele umieść na ziemi lub garażu.

Fotowoltaika czy warto https://suncrew.pl/? W wielu przypadkach jest to korzystna decyzja, która pozwoli nam zaoszczędzić pieniądze. Zanim jednak zdecydujesz się na skorzystanie z takiej instalacji skontaktuj się ze specjalistą, który przeanalizuje Twoją sytuację i oceni czy montaż paneli w Twoim domu się opłaci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *