Technologia cały czas się rozwija i idzie do przodu. Czasami nawet nie zdążymy się zorientować, a już pojawi się coś nowego, o czym wcześniej nie mieliśmy pojęcia. Jedną z takich rzeczy jest moduł NFC, który pojawia się już w większości nowych smartfonów. Często w reklamie danego modelu możemy usłyszeć, że obsługuje on właśnie NFC. Tylko NFC jak działa i co właściwie dzięki niemu zyskujemy? Czy jest to technologia przydatna w codziennym życiu, czy tylko kolejny gadżet z którego skorzysta niewielu?
NFC w telefonie co to jest
NFC jest jednym z wielu modułów, dzięki których mogą się ze sobą komunikować będące w swoim pobliżu urządzenia. Najpopularniejszym i najbardziej znanym z nich jest Bluetooth, jednak charakteryzuje się on powolnością działania i uciążliwym procesem parowania. Z kolei jego zaletą jest w miarę duży (nawet na kilkanaście metrów) zasięg działania. Z NFC jest dokładnie na odwrót. Dzięki użyciu fali radiowych moduł ten pozwala na błyskawiczną komunikację, a proces parowania może nawet nie wymagać od użytkownika żadnego działania. Za to w przeciwieństwie do Bluetooth tego typu komunikacja jest możliwa tylko na bardzo niewielkie dystanse, bowiem jedynie na około 20 centymetrów. Nie oznacza to jednak, że ten moduł nie ma żadnych przydatnych zastosowań.
Do czego służy NFC
Przede wszystkim tego modułu używa się do wykonywania transakcji bezgotówkowych. Na początku wiąże się to ze sporą dawką komplikacji, ponieważ musimy pobrać i skonfigurować odpowiednie aplikacje na naszego smartfona. Kiedy jednak już wszystko będzie gotowe, otworzy się przed nami możliwość błyskawicznego płacenia za pomocą telefonu komórkowego. Jedyne, co będziemy musieli zrobić, to przytrzymać go w niewielkiej odległości od terminala do płatności zbliżeniowych. Jeśli sobie tak zażyczymy, nie będziemy musieli nawet w tym celu odblokowywać ekranu i manualnie potwierdzać transakcji, chociaż oczywiście jest to bezpieczniejsza opcja. To jednak nie koniec możliwości, jakie daje NFC. Jest to też sposób na błyskawiczny transfer plików pomiędzy dwoma urządzeniami wyposażonymi w ten moduł. Do tego coraz popularniejsze stają się tagi NFC, podobne w działaniu do popularnych niegdyś kodów QR. Tag może funkcjonować na przykład w formie breloczka, a kiedy zbliżymy do niego urządzenia, coś się wydarzy – na przykład zobaczymy wiadomość tekstową lub otworzy nam się ustalony przez twórcę tagu link.
NFC jak działa już wiadomo, teraz nie pozostaje nic innego, jak tylko korzystać z możliwości, jakie ten moduł daje. Ciężko przewidzieć, czy jego używanie stanie się popularne, natomiast można go spotkać już w większości nowych smartfonów. NFC może być szczególnie przydatne dla osób, które cenią sobie wygodę i wolą płacić telefonem, a nie kartą.