Drukarki 3D

Drukarki 3D

Dzisiejszy rozwój technologii nie przestaje nas zaskakiwać. Jej prężny wzrost pozwala na przełomowe odkrycia w różnych dziedzinach naukowych. Społeczeństwo jako odbiorca czerpie wiele dobrodziejstw dzięki technologii. Poprawia to naszą jakość życia. Dzięki niej żyje się nam po prostu łatwiej.

Drukowanie w 3D

Każdy z nas chociaż raz korzystał z drukarki. Jednak czy jest możliwe drukowanie 3D? Technikę druku przestrzennego zawdzięczamy Charlesowi Hulla. Już od 1984 roku możemy korzystać z tej innowacji. Dzięki ciągłemu rozwojowi technologii drukarki 3D działają cuda! To nie tylko prototypy ale zabawki, ubrania czy protezy. Wyróżnić możemy wiele rodzajów drukarek przestrzennych. Wyznacznikami są materiał, sposób jego nakładania oraz szybkość wykonywanych detali. Zapotrzebowanie na tego typu usługę zaowocowało jej niezwykłym progresem. Ceny profesjonalnym drukarek zaczynają się od 3000 tysięcy w górę. Cena usług jakie proponują firmy uzależniona jest od projektu. Klient posiadający dokumentacje pomysłu wysyła ją na adres firmy i gotowe. Jednak co wtedy gdy brak pomysłu? Gdy mamy rysunek bądź daną rzecz fizycznie? Na to też jest rada. Modelowanie i skanowanie 3D! Z płaskiego rysunku powstaje trójwymiarowy model. Za pomocą skanowania odtwarzamy daną rzecz.

Drukarki 3D

Z dobrodziejstw technologii korzysta medycyna. Gadżet jakim jest drukarka 3D zarówno bawi, jak i ratuje życie. Druk 3D przoduje w rozwiązaniach przypadków medycznych. Wymiana zepsutych bądź uszkodzonych części ciała, naczyń krwionośnych, zębów, czaszek czy kości. Ta nadzwyczajna technologia daje perspektywę nowej twarzy. Przykładem jest zabieg wykonany w Holandii. Gdzie wszczepiony został przezroczysty implant czaszki wykonanej techniką 3D. Powstał także model serca utworzony za pomocą drukarki. Kluczowym wydarzeniem było stworzenie pęcherza moczowego tą techniką.

Każdy z nas wie jak wygląda gips. Wszyscy zdają sobie sprawę jak uciążliwe może być jego  noszenie. Tu również wkracza druk 3D. Koniec z niewygodą. Usztywnienia, które powstają w 3D są wygodne i bardziej pomocne w leczeniu. Drukarka ta daje wiele możliwości. Daje szanse przeżycia nie tylko ludziom, ale też zwierzętom. Protezy zastępują również dzioby ptakom czy skrzydła.

Jednak powszechna jest również w produkcji zabawek i innych przedmiotów.  Drukarki 3D są powszechne w naszym życiu. Technika ta staje się bodźcem zarówno do rozwoju nauki jak i rynku zbytu. Niestety każda innowacja może posłużyć też złym celom. Drukarki 3D mogą służyć również produkcji broni. Jednak na szczęście pozytywów jest więcej. Każda dziedzina życia codziennego może skorzystać. Dzięki czemu i My.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *