Piaskowanie felg i elementów stalowych

Piaskowanie felg i elementów stalowych

Elementy metalowe narażone na warunki atmosferyczne często ulegają korozji czy zanieczyszczeniom. Oczywiście możemy je czyścić materiałem ściernym, lecz zwykle jest to bardzo żmudna robota, a efekty niezadowalające. Piaskowanie to czynność, która zastępuje ręczne oczyszczanie metalu, dając nam przy tym powierzchnię idealnie przygotowaną do dalszej obróbki czy malowania.

Na czym polega piaskowanie stali

Proces piaskowania polega na oczyszczaniu i kształtowaniu powierzchni metalicznej pod ciśnieniem sprężonego powietrza, cieczy lub pyłu. Stosowane materiały ścierne są w zależności od rodzaju czyszczonej powierzchni i mogą to być piasek o odpowiedniej grubości, śrut, szkło, żużel czy łupiny orzecha kokosowego. Jest to proces podobny do szlifowania.

Zalety piaskowania:

  • Dokładnie oczyszcza i wygładza dany materiał. Pozwala na usunięcie ze stali wszystkich naniesionych powłok aż do metalu.
  • Dociera do trudno dostępnych miejsc takich jak zagięcia, rogi i inne nierówności.
  • Zabezpiecza materiał przed korozją.
  • Przygotowuje powierzchnię do malowania nadając jej odpowiednią chropowatość.
  • Nie rysuje czyszczonych powierzchni i nie ma ryzyka jej uszkodzenia.
  • Jakość wykonania, niż przy ręcznym czyszczeniu jest o wiele dokładniejsza. Estetycznie produkt wygląda lepiej, jest jak nowy.
  • Oszczędza czas i zapewnia satysfakcjonujące efekty.

Piaskowanie felg

Jeśli felgi w naszym aucie są już mocno wyeksploatowane lub chcemy zmienić ich kolor, powinniśmy zdecydować się na piaskowanie felg. Pierwszym etapem będzie wyrównanie wszystkich większych nierówności, które powstały na przykład przy najechaniu na krawężnik czy wjechaniu w większą dziurę. Kolejnym etapem będzie oczyszczenie felg z wszelkich zanieczyszczeń oraz warstw lakieru. Podejmując się tego samodzielnie nie osiągniemy takich efektów jak za pomocą piaskowania, które jest precyzyjne i dociera w każde miejsca. Stracimy przy tym więcej czasu i nie uzyskamy aż tak dobrego efektu, a musimy zaopatrzyć się również w odpowiedni sprzęt i materiały, co wiąże się z wydatkiem. Często porównywalnym z kosztami piaskowania.

Drobinki piasku docierają wszędzie, złuszczając wierzchnią warstwę materiału i przygotowując go do malowania.

Piaskowanie elementów stalowych jest nowoczesną metodą zabezpieczenia materiału przed korozją zarówno przy elementach fabrycznie nowych, jak i tych, które wymagają renowacji. Pozwala znacznie zaoszczędzić czas bez ryzyka uszkodzenia czyszczonej powierzchni. Dzięki piaskowaniu element wygląda jak nowy, dlatego warto zdecydować się na ten sposób czyszczenia stali.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *