Na czym polega nanotechnologia?

Na czym polega nanotechnologia?

O nanotechnologii jest głośno już od dłuższego czasu. Nic dziwnego – już pozwoliła zrewolucjonizować na pewne sposoby nasze życie, a cały czas się rozwija i ewoluuje. Ciągle dążymy do tego, aby wszystko miniaturyzować i ograniczyć zużycie przestrzeni, a właśnie w tym między innymi nanotechnologia odgrywa ważną rolę. W takim razie czym dokładnie jest nanotechnologia i gdzie się ją wykorzystuje?

Co to jest nanotechnologia?

Nanotechnologia wiąże się z tworzeniem i produkowaniem przedmiotów na poziomie atomowym, a więc, jak łatwo można się domyślić, niezwykle małym. Wykorzystywana w nanotechnologii jednostka miary to, jak sama nazwa już wskazuje, nanometry.

Czym są nanometry? Jeden nanometr (1nm) można inaczej zapisać jako 1×10−9m, czyli jedną miliardową metra. Liczba ta wygląda jeszcze bardziej imponująco, kiedy weźmiemy pod uwagę, że na przykład jedna nić DNA ma długość około 2 nanometrów.

W nanotechnologii nie pracuje się jednak na aż tak małych obiektach. W większości przypadków wykorzystuje się elementy o długości od 10 do maksymalnie 100 nanometrów.

Zastosowania nanotechnologii

Nanotechnologia ma olbrzymi potencjał, który już powoli zaczyna być realizowany. Przede wszystkim słyszy się o nowych odkryciach w dziedzinie ultra-wytrzymałych materiałów.

Wydaje się to nieprawdopodobne, ale dzięki nanotechnologii materiał cieńszy niż kartka papieru może być bardziej odporny niż kevlar. Tego typu przełomy, kiedy już będziemy w stanie je wykorzystywać w praktyce, zostaną w pierwszej kolejności zastosowane w technologii wojskowej, a dopiero za dłuższy czas mają szansę pojawić się w jakiejkolwiek formie na rynku konsumenckim (i to w niedostępnych dla większości ludzi cenach).

Nanotechnologia może mieć także niesamowite zastosowania w medycynie. W nie tak odległej przyszłości rysuje się wizja świata, w którym raka leczyć można za pomocą nanocząsteczek, które w przeciwieństwie do tradycyjnej chemioterapii atakują tylko komórki rakowe i nie mają negatywnego wpływu na organizm. Ponadto nanotechnologia może zostać wykorzystania w leczeniu urazów rdzenia kręgowego czy ogółem mówiąc nerwów.

Zaskoczyć może także istnienie czegoś takiego jak… nanoart, czyli nanosztuka. Działa ona na tej zasadzie, że na mikroskopie obserwuje się struktury o rozmiarze w granicach 100 nanometrów, po czym fotografuje je i edytuje obraz w taki sposób, aby miał walory artystyczne. Celem tego gatunku sztuki jest nie tylko stworzenie oryginalnych dzieł, ale także bliższe zapoznanie ludzi z nanotechnologią i tym, jak wygląda ona w praktyce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *