O czym należy pamiętać otwierając sklep internetowy?

O czym należy pamiętać otwierając sklep internetowy?

Czy wiesz, że w 2020 roku aż 73 proc. Polaków przyznało, że regularnie robią zakupy online? Z czego połowa z nich wydaje co miesiąc średnio 300 zł. Rynek sklepów internetowych stale się powiększa i nic w tym dziwnego, ponieważ coraz więcej płaszczyzn naszego życia przenosi się do sieci. Zakupy przez Internet są szybkie, proste i oszczędzają nasz czas. Dlatego jeśli zastanawiasz się, czy warto rozszerzyć swoją działalność o sklep online, to odpowiedź brzmi tak. Jednak tak jak każdy biznes, także i ten żeby odnieść sukces musi być przemyślany. O czym należy pamiętać otwierając sklep internetowy?

Dokonaj analizy rynku i konkurencji 

Jeśli już prowadzisz działalność stacjonarną, to zapewne wiesz, jakie jest zapotrzebowanie na Twój produkt. Jednak także i w tym przypadku warto dokonać analizy rynku i konkurencji przed otworzeniem sklepu internetowego. Ten proces pozwoli nam zrozumieć co motywuje klientów do zakupu. Poznamy także mocne i słabe strony konkurencji. Oraz własne. To dobra okazja żeby wyciągnąć wnioski i polepszyć swój biznes. Analiza rynku jest szczególnie ważna jeśli zdecydujemy się wprowadzić nowe produkty, które do tej pory w lokalnej przestrzeni sprzedażowej nie istniały. Bez analizy rynku i konkurencji praktycznie nie da się stworzyć efektywnego i przynoszącego zysku biznesu. 

Wybierz platformę e-commerce

Istnieją cztery główne rodzaje platform e-commerce, czyli przestrzeni, w których możesz założyć swój sklep internetowy. Jednak skupimy się na dwóch pierwszych, które są najczęściej wykorzystywane. Do najpopularniejszego rozwiązania należy platforma SaaS, czyli Software as a Service (Oprogramowanie jako usługa). Dzięki temu rozwiązaniu możesz założyć sklep internetowy, nie korzystając z pomocy programisty. Platformy SaaS oferują gotowe szablony sklepów internetowych, które opłacasz na zasadzie abonamentu. Zyskujesz dostęp do określonej ilości produktów, sam niczego nie musisz programować. To proste i popularne rozwiązanie, które sprawdzi się dla małych i początkujących sklepów internetowych. 

Drugim najpopularniejszym rozwiązaniem są platformy Open Source. To już nieco bardziej zaawansowana opcja, w której masz możliwość zmiany kodu źródłowego. Jednak stronę dalej budujesz na podstawie dostępnych szablonów, co jest wygodniejsze niż budowanie sklepu internetowego od podstaw. 

Stwórz biznesplan 

Tak naprawdę pierwszym krokiem przed otworzeniem sklepu internetowego https://uruchamiamsklep.pl/ jest stworzenie biznesplanu. To podstawa każdego udanego biznesu. To czas na planowanie, tworzenie budżetu i różnego rodzaju analizy, które pomogą Ci zaistnieć na rynku. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *