jest to nic innego, jak metoda, która umożliwia przetwarzanie światła słonecznego w energię elektryczną. Metoda ta staje się w obecnych czasach coraz bardziej popularna, ponieważ daje możliwość zaoszczędzenia sporej ilości pieniędzy. uznawana jest za jeden z najprostszych sposobów, które dają możliwość wytwarzania energii.
Jak wygląda budowa paneli fotowoltaicznych?
Panele fotowoltaiczne zbudowane są z różnych modułów, które zostały ze sobą połączone. Z kolei moduły fotowoltaiczne składają się z ogniw fotowoltaicznych. Wyróżnia się ich trzy rodzaje:
- ogniwa monokrystaliczne
- ogniwa wykonane z mieszaniny półprzewodników
- ogniwa barwnikowe
Moduł fotowoltaiczny jest umieszczony na aluminiowej, bądź stalowej ramie. Natomiast rama składa się z szyb ochronnych, które są w sposób hermetyczny uszczelnione. Głównym zadaniem szyb ochronnych jest przede wszystkim zabezpieczenie ogniwa przed różnorodnymi uszkodzeniami mechanicznymi oraz wpływem niekorzystnych czynników atmosferycznych.
Co należy zaliczyć do zalet płynących ze zastosowania fotowoltaiki?
Do głównych zalet płynąc ze zastosowania fotowoltaiki można zaliczyć przede wszystkim ochronę środowiska, a także dużą oszczędność na rachunkach. Warto też zaznaczyć, że w sytuacji, gdy wytworzymy nadwyżkę prądu to istnieje możliwość jego sprzedaży do firmy energetycznej.
Gdzie montuje się panele fotowoltaiczne?
Panele fotowoltaiczne powinny zostać zamontowane na gruncie, bądź na dachu. Przy czym należy pamiętać, że w sytuacji, gdy zdecydujemy się na montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie, to powinniśmy wybrać takie miejsce, które nie będzie przeszkadzało w codziennym funkcjonowaniu. Panele powinny zostać ukierunkowane na południe, aby móc w sposób maksymalny wykorzystać nasłonecznienie. Miejsce, w którym zostaną one umieszczone powinno charakteryzować się bardzo stabilnym podłożem.
Jak wygląda zgłoszenie instalacji fotowoltaicznej do sieci?
Aby złożyć informację o zamontowaniu instalacji fotowoltaicznej należy dostarczyć do sieci odpowiednie zgłoszenie o zaistnieniu takiego faktu. Zgłoszenie powinno zawierać następujące informacje:
- lokalizację instalacji
- maksymalną moc instalacji
- wszelkie dane techniczne
- rodzaje urządzeń, które służą do wytwarzania energii elektrycznej
- dane osobowe
- rodzaj odnawialnego źródła energii
Podsumowanie
Z fotowoltaiki decyduje się korzystać coraz większa ilość osób, ponieważ dzięki niej mamy możliwość wytworzenia darmowego prądu z energii słonecznej. jest również w pełni bezobsługowa i niczego nie trzeba wymieniać.