Uszkodzona płyta główna w laptopie – naprawiać czy wymienić?

Uszkodzona płyta główna w laptopie – naprawiać czy wymienić?

Płyta główna jest najważniejszym podzespołem komputera, który odpowiada za jego prawidłowe działanie. Niestety jest też najdroższym elementem w całym laptopie, przez co użytkownicy tego sprzętu dostają gęsiej skórki na samą myśl o zepsutej płycie głównej. Panuje przekonanie, że jej naprawa jest nieopłacalna i osoba, którą spotkała taka usterka, powinna zainwestować w całkiem nowy model laptopa. Jednak czy na pewno tak jest i czy naprawa płyty głównej się nie opłaca?

Zepsuta płyta główna – objawy

Aby dokładnie zdiagnozować awarię i ustalić, czy problem w korzystaniu z laptopa tkwi po stronie zepsutej płyty głównej, najlepiej jest odwiedzić profesjonalny serwis laptopów. Możliwe objawy uszkodzenia płyty głównej to m.in.:

– niedziałające gniazdo USB,
– niedziałające gniazdo HDMI,
– zepsuty mikrofon i problemy z gniazdem słuchawek,
– problem z grafiką lub całkowity brak obrazu na ekranie,
– wyłączanie się laptopa w trakcie pracy.

Każda z tych rzeczy może znacząco utrudniać, a nawet całkowicie uniemożliwiać pracę na laptopie. Nie należy jednak próbować naprawiać usterki samodzielnie, ponieważ możemy jedynie pogorszyć sprawę. Próba naprawy matrycy przez niedoświadczoną w tej kwestii osobę może skończyć się nie tylko niepowodzeniem, ale także wywołaniem kolejnych usterek, których nie naprawi już nawet profesjonalny serwis.

Czy warto naprawiać płytę główną w laptopie?

To czy naprawa płyty głównej jest opłacalna, zależy od ceny, jaką oferuje nam za taką usługę serwis. Czasem awaria płyty jest na tyle mała, że koszt naprawy nie przekroczy kilkuset złotych i wtedy warto zostawić laptopa w rękach profesjonalistów, którzy go naprawią. Zastanawiać się należy w momencie, gdy koszty naprawy są wyższe niż zakup nowej matrycy, a serwis nie daje gwarancji na swoją usługę lub jest ona bardzo krótka.

Poważne uszkodzenia płyty głównej najczęściej wiążą się także z bardzo wysokimi kosztami naprawy. Wtedy zazwyczaj jest proponowana wymiana całej płyty głównej na nową lub używaną. Komponenty, które pochodzą z innych laptopów, będą zdecydowanie tańsze niż te całkowicie nowe. Trzeba jednak dokładnie sprawdzić, czy serwis przewiduje na nie gwarancje i z jakiego sprzętu zostały wymontowane. Płyta główna, która była już kiedyś używana wcale nie musi być gorsza od tej nowej, a pozwoli Ci zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.

Uszkodzona płyta w laptopie nie musi od razu oznaczać konieczności kupienia nowego laptopa. Bardzo często wina leży po stronie drobnych usterek, które z łatwością można naprawić w serwisie, a wymiana matrycy nie będzie potrzebna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *