Niewątpliwie jednym z wyrazów, które spowodowały rozwój współczesnego społeczeństwa informacyjnego są światłowody. Nierozerwalnie związane są z informatyką i komputerami, choć warto pamiętać o tym, że przewody są wykorzystywane również w innych branżach i znacząco poprawiają funkcjonowanie różnorodnych urządzeń oraz systemów. Tym samym wpływają jakość życia oraz sprawiają, że komunikacja jest szybsza i bardziej efektywna.
W jakich branżach wykorzystuje się światłowody?
Najczęściej z zalet światłowodów korzystają branże informatyczne i telekomunikacyjne. Przede wszystkim dzięki przewodzeniu poprzez włókna specjalnego kwarcowego szkła uzyskuje się ogromną pojemność i niesamowitą szybkość transferu nawet na bardzo duże odległości. Tym samym światłowody wyróżniają się niewielkimi stratami informacji. Poza tym zapewniają im bezpieczeństwo i tajność. Nie da się bowiem na światłowodzie założyć podsłuchu. Światłowody są wykorzystywane w telekomunikacji na całym świecie. Dzięki nim udało się zbudować połączenie (Fiber-Optic Link Around the Globe), które biegnie po dnie Pacyfiku. Ma on 28 tysięcy kilometrów i łączy USA, Europę, Bliski Wschód i kraje Dalekiego Wschodu aż po Japonię.
W sieciach komputerowych światłowody wykorzystuje się do tworzenia połączeń między centralnym procesorem, pamięcią a urządzeniami peryferyjnymi. One też są podstawą globalnej sieci informatycznej i obecnie nie ma konkurencji. Informacje są również przekazywane światłowodami w sieciach lokalnych. Są bezpieczne, nie wywołują iskrzenia, więc nie generują pożarów. Mogą być więc stosowane w samolotach i na statkach także dlatego, że nie są podatne na zakłócenia fal elektromagnetycznych ani ich nie powodują. Dzięki temu można je kłaść wzdłuż linii energetycznych i w sieciach kolejowych, a nawet prowadzić wewnątrz kabli lub podpinać pod nie. Warto zwrócić uwagę, że światłowody wykorzystuje się także w laserowych czytnikach CD i DVD, portach podczerwieni IRDA, wyświetlaczach ciekłokrystalicznych i monitorach CRT.
Światłowody w medycynie
Współczesna medycyna nie istnieje obecnie bez światłowodów, choć ich zastosowanie datuje się na lata 50. ubiegłego stulecia, czyli zdecydowanie wcześniej niż zaczęto wykorzystywać te przewody jako łącza telekomunikacyjne. Dzięki elastycznym włóknom szklanym można przekazywać obrazy, a to podstawa działania endoskopów. Obecnie światłowody to także baza chirurgii laserowej. Endoskopy są także wykorzystywane w przemyśle i stają się elementami różnego rodzaju wzierników, które pozwalają zdiagnozować urządzenie lub ich elementy takie jak na przykład sprężarki, pompy czy turbiny. Ze światłowodów korzysta intensywnie przemysł samochodowy – szybka transmisja danych jest niezbędna na wyświetlaczach i w systemach komputerowych. Możliwości jest jeszcze więcej, bo rynek się rozwija, a nowoczesne złącza LEMO sprawiają, że systemy mogą działać bez problemów. Producent światłowodów i systemów światłowodowych Teknosystem gwarantuje najwyższą jakość oraz stały serwis tych podzespołów.