Kto powinien wykonywać badanie EKG?

Kto powinien wykonywać badanie EKG?

Serce to najważniejszy narząd w ciele człowieka, który należy do układu naczyniowego. Mięsień sercowy nawet na chwilę nie może odpocząć, nawet podczas naszego snu, wykonuje nieustanną pracę. Niestety zdarzają się przypadki, w których praca serca jest zaburzona. Mamy wtedy do czynienia z różnego rodzaju chorobami, dotykającymi właśnie serce. Jedną z nich jest arytmia serca, podczas której regularne wykonywanie badania EKG jest niezmiernie ważne https://arytmiaserca.pl/produkt/kardia-mobile-6l/.

Co to jest badanie elektrokardiograficzne?

Elektrokardiografia, czyli mówiąc w skrócie EKG to nieinwazyjne, a także bezbolesne badanie. Dzięki niemu jesteśmy w stanie ocenić pracę serca, a także wykryć ewentualne zaburzenia. Jak wygląda spoczynkowe badanie EKG? Podczas badania pacjent leży, a do jego ciała (klatki piersiowej oraz kończyn) podłączane są elektrody, które zbierają informacje o elektrycznej pracy serca. Pacjent przed badaniem musi zdjąć wszystkie metalowe dodatki, takie jak biżuteria czy okulary, gdyż mogą one zakłócić przebieg. Całe badanie jest krótkie, trwa około 5 minut (łącznie z przymocowanie elektrod).

Jakie osoby powinny wykonywać badanie EKG?

Wśród osób, które powinny wykonywać badanie EKG możemy wyróżnić między innymi:

  • Pacjentów, u których została rozpoznana choroba układu sercowo-naczyniowego. W skład tej grupy zaliczamy osoby z między innymi:  miażdżycą, zaburzeniami przewodzenia, chorobą niedokrwienną serca, zaburzeniami rytmu serca (arytmia serca), wrodzonymi lub nabytymi wadami serca, zapaleniem mięśnia sercowego.
  • Osoby z podejrzeniem choroby układu sercowo-naczyniowego. Zdrowe osoby, które mają inne choroby towarzyszące, również powinny kontrolować pracę serca, z uwagi na prawdopodobieństwo uszkodzenia go. Bardzo niebezpieczną sytuacją, która może zagrażać życiu pacjenta jest zawał serca. Jest on możliwy do wykrycia między innymi podczas elektrokardiografu.
  • Osoby, które mają zwiększone ryzyko występowania chorób serca. To badanie powinno w szczególności obejmować pacjentów, którzy między innymi:  ukończyli 40 rok życia/ leczą się za pomocą leków, które mogą negatywnie wpływać na serce/ wykonują zawód, wymagający dużej aktywności fizycznej.
  • Sportowców, którzy w ramach badań kontrolnych powinni sprawdzać również pracę serca.

Domowe badanie EKG – czy to możliwe?

W celu ułatwienia codziennego funkcjonowania, powstają aparaty takie jak Kardia Mobile 6L. Dzięki którym wykonanie szybkiego zapisu pracy serca jest możliwe. Aparat jest szczególnie polecany osobom z napadową formą arytmii serca, której nie udało się uchwycić w tradycyjnym 24-godzinnym badaniu. Dodatkowym ułatwieniem jest bezpłatna aplikacja mobilna, która w prosty sposób łączy się z urządzeniem oraz przedstawia dokładne wyniki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *