Jak bezpiecznie używać darmowego Wi-Fi w podróży?

Jak bezpiecznie używać darmowego Wi-Fi w podróży?

Obecnie większość osób ma dostęp do dużych pakietów danych mobilnych, które pozwalają komfortowo korzystać z Internetu także poza domem. Zdarza się jednak, że mimo wszystko decydujemy się w podróży korzystać z darmowych sieci Wi-Fi, udostępnianych chociażby w barach, kawiarniach czy restauracjach.

Nie chcemy marnować swojego transferu, już wyczerpaliśmy limit na dany miesiąc bądź jesteśmy za granicą i nie mamy dostępu do swoich danych mobilnych – powodów może być mnóstwo. Tak czy inaczej, darmowe Wi-Fi może być bardzo użyteczne i wygodne, jednak niesie ze sobą także wiele zagrożeń, o których warto pamiętać. O przykrych konsekwencjach, które mogą spotkać osoby nieostrożne donoszą często duże portale technologiczne http://techpolska.pl/. Wobec tego jak bezpiecznie używać darmowego Wi-Fi w podróży?

Korzystaj z VPN-a

Virtual Private Networks, znane w skrócie jako VPN-y, są bardzo użyteczne, jeśli chcemy zadbać o swoje bezpieczeństwo i prywatność podczas korzystania z Internetu, i to nie tylko w podróży. Ukrywają one nasz adres IP w taki sposób, że nie da się w łatwy sposób namierzyć naszej rzeczywistej lokacji i prawdziwego adresu IP.

Oczywiście, nie jest to zabezpieczenie idealne i całkowicie pewne, ale powinno w wystarczający sposób zminimalizować ryzyko związane z korzystaniem z niesprawdzonej i niepewnej darmowej sieci Wi-Fi.

VPN-y są (w większości) usługami płatnymi, jednak nie są to ogromne kwoty. Dostępne są zarówno w formie aplikacji na komputery osobiste i laptopy, jak i w formie aplikacji mobilnych.

Nie wprowadzaj wrażliwych danych

Podczas podróżowania i korzystania z darmowego Wi-Fi może nas podkusić, aby na przykład zalogować się na swoje konto bankowe, profil w witrynie społecznościowej (np. na Facebooku) czy sprawdzić pocztę e-mail. Te czynności wykonujemy bez większego zastanowienia, ponieważ są dla nas czymś oczywistym.

Jednak jeśli nie mamy VPN-a i koniecznie chcemy skorzystać z darmowego Wi-Fi, zdecydowanie powinniśmy uniknąć wprowadzania tego typu informacji. Może się to skończyć przejęciem przez oszustów naszej skrzynki e-mail, kont w mediach społecznościowych i, co najgorsze, naszego konta bankowego.

Uważaj, co zamieszczasz w mediach społecznościowych

Chwalenie się podróżami w mediach społecznościowych jest zachowaniem całkowicie normalnym i często spotykanym, które nie wiąże się zazwyczaj z żadnymi negatywnymi konsekwencjami.

Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że jeśli nie mamy odpowiednich ustawień prywatności, możemy w ten sposób powiedzieć całemu światu, że nikogo nie ma w domu i można się spokojnie włamywać.

Podczas korzystania z Internetu zagrożenia czekają na nas na każdym kroku. Warto odpowiednio się na to przygotować i często przeglądać serwisy technologiczne http://techpolska.pl/ w poszukiwaniu informacji o nowych metodach oszustw i tego, jak się przed nimi bronić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *