Jak bezpiecznie korzystać z Internetu? Podstawowe zasady

Jak bezpiecznie korzystać z Internetu? Podstawowe zasady

Z Internetu korzystamy praktycznie codziennie. Odwiedzamy swoje ulubione strony, ale również korzystamy z bankowości czy załatwiamy różne sprawy urzędowe. Niestety, nie wszyscy odpowiednio dbają o swoje bezpieczeństwo w sieci, a przecież to takie ważne, ponieważ przekazujemy tak wiele ważnych danych. Jak zatroszczyć się o ten aspekt? Sprawdź nasz poradnik i dowiedz się, jak bezpiecznie korzystać z Internetu.

Wybierz odpowiedni system antywirusowy

Cyberbezpieczeństwo https://skupszop.pl/ksiazki/informatyka/bezpieczenstwo-145906 obejmuje przede wszystkim korzystanie ze sprawdzonego systemu antywirusowego. Wybierając odpowiednie rozwiązanie, masz pewność, że Twoje dane będą miały zapewnioną najlepszą ochronę, a niebezpieczne oprogramowanie nie będzie miało szans, aby przedostać się do zasobów Twojego sprzętu. Pamiętaj, że ataki mogą pochodzić z różnych źródeł takich jak np. social media, strony internetowe czy wiadomości e-mail. Jednak nawet gdy zadbasz już o tę kwestię, pamiętaj, aby nie podawać nikomu swoich danych takich jak np. PESEL, loginy i hasła czy informacje osobiste.

Nie otwieraj podejrzanych wiadomości e-mail

Pewnie nieraz zdarzyło się, że otrzymałeś wiadomość e-mail od nieznajomej osoby lub podejrzanej firmy. Wiedz zatem, że wystarczy wyświetlenie grafiki przesłanej przez cyberprzestępców, a Twój sprzęt może zostać zainfekowany, choć najczęściej odbywa się to poprzez kliknięcie w załączony link. Dlatego zdecydowanie tego nie rób i nie pobieraj (ani nie otwieraj) załączników. Wiadomości tego typu zwykle wysyłane są z zagranicznych domen, a sama treść jest bardzo niedbale napisana i zawiera błędy. Jeśli zauważysz na swojej poczcie e-maile informujące np. o wygranej w konkursie (a przecież w żadnym nie brałeś udziału), najlepiej od razu usuń takie wiadomości.

Stwórz bezpieczne hasło

Czy wiesz, jakie było najpopularniejsze hasło w 2023? Tutaj nie ma większego zaskoczenia, ponieważ jak co roku brzmiało ono: 123456. Jak się domyślasz, złamanie takiego hasła jest bardzo proste. Dlatego kolejną poradą, jeśli chodzi o bezpieczne korzystanie z Internetu, jest stworzenie silnego i unikalnego hasła. Dobrze byłoby, gdyby składało się ono z małych i dużych liter, liczb i symboli specjalnych. Nie powinno również przedstawiać daty urodzenia, imienia czy innych krótkich słów. Dodatkowo niewskazane jest używanie tych samych loginów i haseł w różnych miejscach w sieci. Jeśli chcesz szybko stworzyć trudne hasło, możesz skorzystać z darmowych generatorów online.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *