Na czym polega badanie poprzez Holter EKG i jak się do niego przygotować?

Na czym polega badanie poprzez Holter EKG i jak się do niego przygotować?

Holter EKG to nic innego jak sposób na długotrwały pomiar akcji serca i sposobu w jaki pracuje. Nie tylko zapisuje sygnał, ale również pozwala na jego analizę. Holter pozwala na sprawdzenie pracy serca w różnych sytuacjach, stąd konieczność stałego podłączenia. Wówczas mamy więcej danych do analizy i możemy wystawić bardziej szczegółową diagnozę pacjenta.

 

Dzięki metodzie badania jaką jest Holter EKG można szybko i skutecznie wyłapać wszystkie zakłócenia w pracy serca, co pozwala na szybka diagnozę i rozpoczęcie leczenia pacjenta. Wiele zaburzeń występuje w sytuacjach wyjątkowych, w których często nie jesteśmy świadomi, że coś nam dolega, np. kiedy śpimy czy mocno się czymś zestresujemy.

 

Jak wygląda proces pomiaru?

 

Holter EKG pozwala również na monitorowanie leczenia zdiagnozowanego już pacjenta. Osoba przyjmująca leki, która jest monitorowana przez narzędzie otrzymuje wyniki pomiarów, które pozwalają sprawdzić czy leczenie jest skuteczne i daje oczekiwane efekty w postaci poprawy pracy mięśnia sercowego.

 

Badanie pacjenta metodą holtera wykonywane jest przez około 24 godziny. Taki czas służy temu, aby kompleksowo zbadać reakcje pacjenta oraz monitorować pracę serca w spoczynku, co nie jest możliwe bez wykorzystania odpowiednich urządzeń. Jedyne czego wymaga się od pacjenta przed zabiegiem to luźne ubranie, aby pacjent mógł swobodnie ukryć przyrząd do mierzenia akcji serca. Również skóra przed podłączeniem do badania powinna zostać odtłuszczona, wygolona i nasmarowana odpowiednim preparatem, który pozwoli na przyklejenie się elektrod.

 

Naklejone następnie elektrody łączy się z kablami, które przewodzą impulsy do urządzenia i przekazują informacje o aktualnej pracy serca. aby pacjent mógł swobodnie się poruszać i wykonywać swoje codzienne czynności elektrody wzmacnia się poprzez doklejenie plastra. Urządzenie musi być przez cały czas stabilnie utrzymane w jednej pozycji, dlatego należy uważać szczególnie podczas kąpieli, aby nie przesunęło się lub nie naruszyło w trakcie wykonywania ruchów. Również pozycja senna ma znaczenie w wyniku rejestrowanym przez holter EKG – ważne jest aby pacjenta spał na plecach.

 

Co powinien robić pacjent podczas pomiaru przez Holter EKG?

 

W ramach wykonywania swoich zajęć, których prowadzony jest pomiar pacjent powinien zapisywać kiedy co robił, ponieważ ważne jest czy dany wynik powstał na skutek spoczynku czy też aktywności. Musi on zapisywać również wyniki oraz jakie leki zostały przez niego przyjęte podczas badania. Osoba, która poddaje się pomiarowi zostaje poinformowana o tym, kiedy może zdjąć urządzenie i nie powinna tego robić wcześniej.

 

Należy pamiętać o tym jakie czynniki powodują zakłócenia w pracy holtera EKG. Na pewno nie wolno kąpać się podczas wykonywania pomiaru oraz korzystać z urządzeń działających bezpośrednio przez podpięcie do źródła prądu, jak np. poduszki czy koce elektryczne. Również telefon położony zbyt blisko rejestratora może zakłócać jego pracę. Jeżeli w czasie badania wydarzyło się cokolwiek, np. upadek, który spowodował odpięcie się elektrod lub uszkodzenie nadajnika, należy o tym niezwłocznie poinformować osoby odpowiedzialne za wynik badania, ponieważ może to mieć wpływ na efekty pomiarów.

 

Czy Holter EKG wywołuje jakieś powikłania?

 

Podczas wykonywania pomiarów elektrody przyklejone są do świeżo ogolonej skóry, co może powodować jej podrażnienia lub stany uczuleniowe spowodowane przyklejeniem plastrów. Są to jednak dolegliwości, które znikają same lub wymagają jedynie obserwacji czy delikatnego leczenia, nie ma szans na poważne powikłania nawet przy występowaniu chorób czy dolegliwości dermatologicznych.

 

Sam rejestrator jest niewielki, a wyglądem przypomina telefon komórkowy, dlatego jest łatwy w użyciu i nie przeszkadza w codziennej aktywności. Ważne jest aby pacjent, który chce poddać się badaniu aparatem holterowskim nie spożywał przed rejestracją alkoholu i nie wykonywał ćwiczeń fizycznych, ponieważ wówczas wzrasta ciśnienie tętnicze krwi i pomiar może być nieprawdziwy. Palenie papierosów czy picie kawy tego samego dnia, którego odbywa się pomiar również nie jest dobrym pomysłem. Jeżeli będziemy przestrzegać wszystkich zasad, wynik na pewno będzie dokładny i pozwoli na dogłębną i dokładną diagnozę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *