Jakie rodzaje protez zębowych wyróżniamy?

Jakie rodzaje protez zębowych wyróżniamy?

Wiele osób boryka się codziennie z problemami jamy ustnej, są to szczególnie ubytki oraz choroby, które je powodują, jak np. paradontoza. Na szczęście w dzisiejszym świecie istnieje rozwiązanie prawie na wszystko, dlatego pacjent gabinetu stomatologicznego ma do wyboru różne rodzaje protez zębowych.

 

Protezy zębowe są niezbędne w przypadku, gdy osoba traci swoje własne uzębienie, ponieważ przywracają podstawowe funkcje i pozwalają cieszyć się komfortem i dobrym samopoczuciem komuś, kto nie posiada już swoich naturalnych zębów. Mają one również walor estetyczny, który pozwala zachować takiej osobie komfort i pewność siebie, szczególnie w interakcjach z innymi ludźmi.

 

Czym są protezy zębowe?

 

Możemy wymieniać różne rodzaje protez zębowych, ale czym one tak naprawdę są? Jest to przede wszystkim syntetyczna konstrukcja imitująca szkielet zębowy, dzięki czemu osoba po utracie naturalnego uzębienia może mieć stały komfort jedzenia oraz przebywania z innymi ludźmi. Jest to zamiennik dla uzębienia, które z biegiem lat lub w wyniku różnego rodzaju wypadków losowych utraciliśmy. Wielokrotnie spotykamy się z sytuacją, że proteza zębowa wygląda nawet dużo lepiej niż naturalne zęby pacjenta, dzięki czemu zyskuje on nową pewność siebie oraz satysfakcję z wyglądu zewnętrznego.

 

Protezy zębowe dzielą się na ruchome i stałe. Odpowiednie rozwiązanie dla poszczególnej jednostki podpowiada lekarz stomatolog, który profesjonalnie i kompleksowo wykona wszelkie badania i dopasuje protezę do naszego trybu życia oraz indywidualnych oczekiwań. Najważniejszymi cechami protezy powinno być jej dopasowanie do kształtu szczęki oraz estetyczny wygląd. Przed stworzeniem idealnej protezy wykonuje się odlew kształtu szczęki, co pozwala zapobiec problemom z mową oraz boleściom i braku komfortu.

Rodzaje protez zębowych: stałe i ruchome

 

Stałe protezy zakładane są pacjentowi trwale i nie może on sam sobie ich zdjąć. Inaczej nazywa się je implantami, a jest to rozwiązanie bardzo wygodne i komfortowe, ponieważ nie odczuwamy ruchów oraz przemieszczania się protezy po jamie ustnej. Jest ona odwzorowaniem naszych zębów, dlatego nie ma szans, aby dostawały się pod nią cząstki jedzenia, które będą uwierały i sprawiały pacjentowi dyskomfort. Jeżeli chcielibyśmy nosić protezę stałą musimy podjąć decyzję bardzo szybko po tym, jak stracimy swoje naturalne uzębienie. Jest to wynikiem zabiegu, który ma na celu przymocowanie śrub implantów do kości, które zanikają po pewnym czasie od utraty zębów. Optymalny czas na podjęcie decyzji to maksymalnie 3 miesiące.

 

Proteza stała to zdecydowanie większe obciążenie finansowe dla kieszeni pacjenta niż tradycyjna proteza ruchoma. Implanty zębowe znane są nam również pod innymi nazwami takimi jak licówki, koronki czy mostki zębowe.

 

Liczy się wygoda i estetyka protezy

 

Jakie jeszcze wyróżniamy rodzaje protez zębowych? Proteza ruchoma to taki rodzaj substytutu zębów, który możemy w każdej chwili wyjąć z jamy ustnej i nie jest on do niej przytwierdzony na stałe. Taką protezę można dopasować częściowo oraz całościowo w zależności od potrzeby pacjenta oraz posiadanego przez niego uzębienia lub jego braku. Najczęściej protezy ruchome noszone są w dzień, a na noc zdejmowane, ponieważ mogą być niewygodne podczas snu. Dodatkowo jest to dość niebezpieczne – kiedy śpimy proteza może ulec poluzowaniu i istnieje wówczas ryzyko zadławienia. Protezę ruchomą ściągamy na noc także ze względu na higienę jamy ustnej, która jest bardzo ważna i pomaga nam uniknąć wielu chorób i dolegliwości, takich jak np. paradontoza czy próchnica.

 

Ruchome protezy zębowe cieszą się ogromną popularnością, co jest związane z ich przystępną, stosunkowo niską w porównaniu do implantów ceną. Na samym początku noszenia protezy jesteśmy poddawani procesowi adaptacji, który ma na celu sprawdzenie, czy jest ona wygodna, czy nigdzie nie uwiera i nie podrażnia jamy ustnej. Jeżeli okaże się, że została źle dobrana powinniśmy zgłosić się do protetyka, który ją wykonywał w celu poprawy. Musimy pamiętać, że proteza całkowita powinna być idealnie dopasowana do szczęki pacjenta, ponieważ nie jest ona podtrzymywana przez inne zęby. Będzie to miało wpływ na codzienny komfort oraz estetykę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *