Technologie webowe front-end

Technologie webowe front-end

Wszystko, co widzimy na ekranie po wejściu na daną stronę internetową to dzieło front-endu. Na pierwszy rzut oka wcale nie wydaje się to skomplikowane, ale tak naprawdę pisanie kodu nie jest takie proste, jakby się mogło wydawać. Trzeba się tutaj zaznajomić z wieloma technologiami, dzięki którym można tworzyć to, co widać w naszej przeglądarce. Oto podstawowe składniki front-endu.

HTML

Bez niego nie można byłoby mówić o istnieniu stron internetowych. Jest to język znaczników, dzięki któremu można wprowadzić treść na stronę. Samo użycie HTML-u nie jest atrakcyjne wizualnie. Jest to tylko szkielet danej strony, na którym można dalej coś budować. Obecnie używa się najnowszej wersji, czyli HTML 5, dzięki któremu można sprawić, iż dana witryna będzie bardziej przyjazna dla wyszukiwarek i przeglądarek.

CSS

Ten język jest odpowiedzialny za to, jak dana strona wygląda. Dzięki CSS możemy zmienić wiele elementów. Układ strony, użyte kolory, dobór odpowiednich czcionek i ich formatowanie aż do animacji i różnych efektów – tego wszystkiego można dokonać, używając kaskadowych arkuszy stylów. Obecnie używa się najnowszej wersji, czyli CSS3.

Jednak to nie wszytko, gdyż często przy tworzeniu stron korzysta się z preprocesorów CSS, dzięki którym pisanie kodu jest jeszcze bardziej zaawansowane, a dany programista może stworzyć coś lepszego niż gdyby używał samego CSS-a. Obecnie najpopularniejszymi preprocesorami są SASS i LESS.

JavaScript

Jest to język programowania z krwi i kości. Nie należy do najtrudniejszych. Wiele osób błędnie myśli, że ma on coś wspólnego z popularną Javą, ale tak nie jest. Nazwa JavaScript to tylko zabieg marketingowy w czasach popularności Javy — dzięki niemu programiści mieli się oni zainteresować nową technologią. JS odpowiada za to, co dzieje się na stronie, czyli za wszelkie animacje i akcje. Jest to język obiektowy i stosunkowo nietrudny do nauki. Często polecany jako pierwszy język programowania. Jego zaletą jest to, iż bardzo szybko można zobaczyć efekty i to używając najzwyczajniejszej przeglądarki internetowej i jej konsoli.

Obecnie co roku wychodzą kolejne aktualizacje tego języka. Jednak aby używać go sprawnie, potrzebna jest także nauka jego bibliotek i frameworków. Najstarszy i najpopularniejszy jest jQuery, który sprawia, iż można wiele rzeczy zrobić znacznie szybciej niż gdybyśmy używali podstawowej wersji JavaScript, pisząc kod od nowa. Obecnie na topie są trzy kolejne frameworki, a mianowicie: React, Vue oraz Angular. Dzięki nim powstaje wiele obecnych stron w sieci w tym między innymi Facebook.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *