Technologia BIM – na czym polega i gdzie się jej używa?

Technologia BIM – na czym polega i gdzie się jej używa?

O technologii BIM mówi się coraz więcej i zyskuje ona popularność w Polsce. Ma ona swoje zastosowanie przede wszystkim w budownictwie i architekturze. BIM ułatwia pracę inwestora oraz firm, które biorą udział w realizacji poszczególnych etapów budowy. Na czym polega BIM i gdzie znajdzie ono swoje zastosowanie? Sprawdź!

BIM – co to jest?

W dzisiejszych czasach podczas budowy nowoczesnych obiektów wykorzystuje się wiele technologii i ciekawych rozwiązań. Dzięki temu można osiągnąć dobre rezultaty oraz stworzyć budynek, który jest równocześnie bezpieczny i spektakularny. BIM to skrót od Building Information Modeling, który oznacza modelowanie informacji budynku. Taka technologia polega na zbieraniu niezbędnych danych o budynku, który ma zostać stworzony w ramach konkretnej inwestycji.

Dzięki BIM można wygodnie zarządzać zebranymi informacjami, co znacznie ułatwia cały proces realizacji inwestycji. Modelowanie informacji budynku jest możliwe dzięki specjalnym oprogramowaniom i programom. Ułatwiają one cały ten proces, szczególnie jeśli zdecydujemy się na dedykowane programy, których zadaniem jest rozwiązywanie konkretnych problemów.

Gdzie wykorzystuje się technologię BIM?

Nowoczesną technologię Building Information Modeling można wykorzystać w wielu różnych sytuacjach. Gromadzenie danych z wielu źródeł w jednym miejscu pozwala zaoszczędzić czas i usprawnić pracę. Dzięki BIM, tworzenie poszczególnych elementów budynku w taki sposób, aby były one ze sobą kompatybilne, jest prostsze i szybsze. Dzięki zgromadzonym danym inwestor oraz inne osoby odpowiedzialne za budowę mogą odpowiednio szybko wykryć ewentualne błędy i skorygować je w dobrym momencie.

Dokumentacja i zestawienia są aktualne i mają do nich dostęp podwykonawcy, którzy przeprowadzają określone prace nad inwestycją. Jeśli chcesz efektywnie zarządzać każdym etapem budowy, to modelowanie informacji budynku powinno Cię zainteresować. Dzięki BIM można uniknąć dezinformacji, która może opóźniać przebieg kluczowych etapów inwestycji. Zebrane informacje np. dotyczące ilości materiałów, niezbędnych na budowie przydadzą się podwykonawcom.

Podsumowanie

Technologia BIM pozwala sprawniej i efektywniej zarządzać inwestycją. Zebrane informacje są niezbędne nie tylko dla inwestora, ale także dla projektantów oraz podwykonawców. Wykorzystanie nowoczesnej technologii podczas dużej inwestycji pozwala uniknąć kosztownych błędów, które spowolniłyby poszczególne etapy budowy. Warto więc zainteresować się tematem BIM oraz jego zastosowaniem w branży budowlanej i architektonicznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *