Składane smartfony – czy tak będzie wyglądała przyszłość urządzeń mobilnych?

Składane smartfony – czy tak będzie wyglądała przyszłość urządzeń mobilnych?

Technologia składanych i zwijanych ekranów przewija się przez media od wielu lat. Jednak dopiero w zeszłym roku, udało się dopracować ją na tyle, by ekrany te były odpowiednio wytrzymałe. Nad technologią pracowało niezależnie kilka firm, stąd też kilku producentów zaprezentowało na targach branżowych swoje telefony ze składanym ekranem, niezależnie od siebie.

Wady rozwiązania

Aktualnie żaden z producentów nie przedstawił nowej technologii tak, by konsument czuł, że musi to mieć i wszystkie premiery trzeba traktować bardziej jako dema technologiczne. Wszystkie zaprezentowane rozwiązania sprawiały, że telefon rozkładał się i składał zawsze z ekranem na zewnątrz. Aktualnie, żaden z telefonów nie jest chroniony szkłem hartowanym, co za tym idzie, ekran nie jest chroniony. Jest to spory problem, ponieważ smartphone, gdy jest złożony, po obu stronach obudowy ma wyświetlacz. Kolejnym problemem jest to, że po rozłożeniu, ekran wyświetla obraz w formacie 4:3.

Żadnemu dziennikarzowi nie udało się przetestować telefonów przez dłuższy czas. Producenci niestety omijają na razie temat zapotrzebowania na energię w takim telefonie. Szacuje się jednak, że takie telefony, mogą pracować na baterii krócej o ok. 20%, niż typowe telefony z podobnymi podzespołami. Kolejną wadą technologii, jest niedoskonałość ekranów składanych. W miejscu zagięcia, widoczne są lekkie fałdy. Zgodnie z przewidywaniami, wraz z postępującą eksploatacją, będą one coraz bardziej widoczne i mogą się zaostrzać na krawędziach.

Zalety składanych smartfonów

Aktualnie zaletą samą w sobie jest spory, technologiczny krok na przód. Wygięte ekrany będą miał spore zastosowanie. Zwłaszcza w miejscach, gdzie ważne jest gospodarowanie przestrzenią. Np. chowane ekrany w samochodach czy motocyklach. Wprowadzenie technologii na rynek oznacza, że jest ona bezpieczna dla użytkownika. Kwestia fałd czy wytrzymałości pewnie zostanie rozwiązana na przestrzeni kilku miesięcy. Aktualnie mówi się również, że będą to świetne urządzenia dla osób niedowidzących.

Technologia składanych ekranów prawdopodobnie zagości ogólnie w urządzeniach mobilnych. Aktualnie, trzy firmy wydają się przodować w jej propagowaniu. Samsung, Huawei oraz znacznie mniej znany Royal. Zwłaszcza ta ostatnia firma, wydaje się tworzyć tę technologię najbliżej ideału. Wiadomo również, że swoje przymiarki do ekranów składanych, zrobiło również Apple, chociaż jest mała szansa, że przy obecnym poziomie tej technologi, będą chcieli zaimplementować ją w swoim produkcie. Wiadomo również, że pewne plany na wykorzystanie składanych ekranów ma Nokia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *