Python – język programowania nie tylko dla programistów

Python – język programowania nie tylko dla programistów

Python jest językiem programowania w pełnoprawnym tego słowa znaczeniu. Jesteśmy w stanie tworzyć w nim aplikacje prawie dowolnego typu. Wyróżnia go jednak to, że jest znacznie łatwiejszy w zastosowaniu niż tacy konkurenci jak C++, Java czy C#. Właśnie ta prostota sprawia, że przygoda z nim może być wciągająca, długa i pełna sukcesów i nie trzeba być programistą, żeby tę przygodę podjąć.

Python jako język skryptowy

Python jest językiem skryptowym tzn. jego kod możemy napisać choćby w aplikacji notatnik i tylko uruchomić go odpowiednim programem. Idle, czyli podstawowe narzędzie do pisania i wykonania tego języka, jest łatwe w użyciu i szybkie. Języki skryptowe zapewniają dużą interaktywność, kod jest łatwy do przetestowania.

W Javie czy w C++ program do dodania dwóch liczb to kilka linijek, a w Pythonie zaledwie kilka znaków i od razu uzyskujemy wynik. Ten niski próg wejścia jest motywujący do osiągania kolejnych progów w rozwijaniu swoich umiejętności.

Szerokie zastosowanie Pythona

Może programowanie i w ogóle IT nie może być tak łatwe i Python stanowi nieznaczący margines? Taka teza jest fałszywa. W Pythonie nie tylko można, ale również pisze się wiele projektów. Nadmienię tylko, że wśród firm wykorzystujących ten język programowania są m.in. tacy giganci jak Google, YouTube, Netflix czy Pixar. Framework (biblioteka ułatwiająca pisanie pewnych projektów).

Django ułatwia pisanie w Pythonie stron internetowych. W dodatku w dziedzinie sztucznej inteligencji np. machine learningu będącym jej częścią, Python jest najpopularniejszym językiem programowania, a o perspektywach rozwoju tych dyscyplin nie trzeba nikogo zapewniać.

Prostota to zaleta

Pythona może nauczyć się każdy i zajmie mu to znacznie mniej czasu niż w przypadku innych języków programowania. Czy to wada? Absolutnie nie. Praktyka w wykorzystaniu Pythona sprawi, że kod będzie szybko powstawał (ten fakt jest niezwykle ważny w firmach), ale kolejną niewątpliwą zaletą jest to, że kod Pythona jest wyjątkowo czytelny.

Dzięki temu łatwiej do niego wrócić, łatwiej pracować wspólnie nad jednym projektem. W dodatku czasami trzeba coś wytłumaczyć osobie, która nie ma nic wspólnego z IT, a w takich przypadkach ten język jest niezastąpiony.

Rynek pracy dla programistów Pythona

Wydawać by się mogło, że prostota i przyjemność tworzenia kodu w Pythonie, sprawi że oferty pracy będą oblegane na tyle, że bardzo trudno o zatrudnienie. Oczywiście nie wystarczy miesiąc czy dwa, żeby być w czymś dobrym, to o wiele za mało czasu. Również Pythona trzeba się nauczyć i wymaga to pewnej dozy motywacji i nie każdy wytrzyma tę próbę.

Ofert pracy jest mniej niż w przypadku Javy czy JavaScriptu, ale nadal jest ich dużo. Logicznym wnioskiem byłoby zaznaczenie, że Python posiada tyle zalet, że jego udział w rynku będzie się zwiększał. Uważam, że każdy może spróbować tego języka programowania i powinien to zrobić. Oczywiście można mieć na uwadze względy komercyjne, ale traktowałbym to również jako samorozwój, do którego powinien dążyć każdy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *