Podłączanie kontrolera z konsoli do komputera

Podłączanie kontrolera z konsoli do komputera

Dzisiaj zajmiemy się połączeniem kontrolera (lub inaczej – pada) od konsoli Playstation 3 do komputera stacjonarnego i laptopa. Wszystkie operacje były przeprowadzane na systemie Windows 7 32-bit.

Na samym wstępie chciałbym napisać, że opisany poniżej sposób nie jest jedyny, ponieważ istnieje jeszcze kilka innych sposobów o których później wspomnę. Dlaczego akurat aplikacja MotioninJoy? Ponieważ inne aplikacje nie chciały się połączyć z padem poprzez adapter BT firmy Esperanza (EA101). Nie wiem do końca czym to było spowodowane, ale jedyną możliwością w przypadku powyższego adaptera BT jest aplikacja MotioninJoy. Zaczynamy…

1. Wybór adaptera BT…

Próbowałem łącznie 3 adapterów – 2 z nich w ogóle nie obsługiwały technologii EDR (chociaż na instrukcji było napisane inaczej; cena również była podejrzana, bo około 5zł za sztukę), natomiast ten 3-ci, Esperanza EA101, obsługuje, lecz kosztuje w granicach 15zł.

Bez kompatybilności adaptera z technologią EDR nie ma możliwości prawidłowego sterowania kontrolerem bezprzewodowo. Jeśli chcemy sprawdzić czy nasz adapter nadaje się, to wystarczy w aplikacji MotioninJoy zainstalować sterowniki do naszego urządzenia (opisałem poniżej), a następnie wejść z zakładkę BluetoothPair i kliknąć Supports Feature. Opcje nr 25, 26 i 39 muszą być oznaczone zielonym ptaszkiem (tak jak poniżej).

Instalacja sterowników:
Wchodzimy w MotioninJoy (uruchamiamy jako administrator) i klikamy w zakładkę Driver Manager. Następnie zaznaczamy nasze urządzenie i klikamy „Load driver”. Akceptujemy instalacje sterowników. Po prawej stronie dostaniemy informacje o przebiegu instalacji (czerwony krzyżyk – brak sterowników, zielony ptaszek – sterowniki zainstalowane poprawnie).

2. USBDeview i Xbox 360 Controller for Windows…

Przed przystąpieniem do finałowej instalacji zalecam usunięcie wszystkich sterowników, które tyczą się portów USB. Jest to metoda dosyć inwazyjna, ponieważ będziemy musieli ponownie instalować sterowniki do wcześniej podpiętych urządzeń (drukarka, skaner itp.), lecz porządek w sterownikach jest bardzo istotny w prawidłowym działaniu pada. Aplikację uruchamiamy jako administrator.
Jeśli po podłączeniu adaptera i pada nie będą instalowały się standardowe sterowniki, tylko te od MotioninJoy, to musimy je usunąć manualnie.

Po usunięciu wszystkich plików instalujemy aplikację Xbox 360 Controller.
Jest ona potrzebna do emulacji naszego kontrolera, ponieważ instalujemy kontroler od PS3 jako kontroler od Xbox 360.

3. Podłączamy pada i adapter BT…

Gdy przeszliśmy przez powyższe procedury, możemy podłączyć adapter i kontroler pod USB. Standardowe sterowniki zainstalują się automatycznie. Teraz ściągamy aplikację MotioninJoy i włączamy ją.
Przechodzimy do zakładki Driver Manager i klikamy Install all. MotioninJoy zainstaluje swoje sterowniki – oczywiście akceptujemy wyskakujący komunikat.
Sterowniki zainstalowane.

4. Parowanie pada z BT…

Sprawa jest prosta. Wchodzimy w zakładkę BluetoothPair, a następnie klikamy Pair now (oczywiście adapter i pad muszą być podłączone). Od razu po kliknięciu Pair now odłączamy pada od USB. Po kilku sekundach powinna zapalić się dioda na padzie, która oznajmia, że parowanie przebiegło pomyślnie. Możemy to sprawdzić wchodząc w zakładkę Profiles, następnie Game Controller Panel i Właściwości. Wciśnięcie przycisku będzie sygnalizowane na ekranie.

5. Emulacja pada Xbox 360…

Teraz musimy emulować nasz kontroler w taki sposób, aby był widoczny jako pad od Xbox 360. W tym celu wchodzimy w Profiles, a następnie zaznaczamy przedostatnią pozycję od dołu, czyli Xinput-Default (Xbox Controller Emulator), a następnie Options. Zainstalują się dodatkowe sterowniki do emulacji.

6. Problemy z ponownym połączeniem…

Niestety, aplikacja MotioninJoy posiada wiele bugów, które powodują problemy z połączeniem, lecz jest na to rozwiązanie. Po próbie ponownego połączenia (czyli np. po ponownym uruchomieniu komputera), włączamy aplikację DS3 Tool (MotioninJoy). Następnie w zakładce Profiles zaznaczamy Playstation 2` (for PCSX2 with pressure sensitive). W celu połączenia się z adapterem wciskamy przycisk PS na padzie. Po połączeniu klikamy Vibration Testing i Disconnect. Ponownie wciskamy PS na padzie i znowu wybieramy Vibration Testing, a następnie wchodzimy w Options przy Xbox 360 Controller Emulator. Pad powinien działać bez żadnych problemów. Jeśli nadal występuje problem, to znowu naciskamy Disconnect, zaznaczamy Playstation 2 (POV, joysticks), klikamy PS na padzie, Vibration Testing, ponownie Disconnect i Options przy przy Xbox 360 Controller Emulator. Proszę również pamiętać, że połączenie gubi się, kiedy nasz kontroler ma niski poziom baterii.

7. Alternatywa…

Alternatywą do aplikacji MotioninJoy jest XInput Wrapper, lecz niestety nie udało mi się połączyć mojego pada bezprzewodowo przez adapter BT. Natomiast połączenie przewodowe działa bez najmniejszych problemów.

8. Podsumowanie…
Za cenę około 80-90zł (używany pad SIXAXIS i adapter BT) możemy bezprzewodowo użytkować pada od PS3 na naszym PC. To tanio w porównaniu do innych padów np. firmy Logitech. Zwrócić szczególną uwagę trzeba na to, że kontrolery SIXAXIS są jednymi z najlepszych na rynku jeśli chodzi o jakość wykonania i ergonomię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *