Najciekawsze technologie 2018 roku

Najciekawsze technologie 2018 roku

Świat technologii prężnie się rozwija i z dnia na dzień zachodzą w nim różne zmiany i udoskonalenia. Jednak niektóre z technologii są bardziej przełomowe niż inne i zasługują na większą uwagę. Oto kilka technologii, które według Massachusetts Institute of Technology w 2018 roku zasługują na wyróżnienie.

Metalowy druk 3D

– do niedawna jedynym materiałem, który sprawdzał się w tym procesie drukowania przestrzennego był plastik. Wykorzystanie innych materiałów, a w szczególności metalu, było drogie i kosztowne. Sytuacja uległa jednak zmianie, a druk w metalu stał się opłacalny i niebawem może mieć spory wpływ m.in. na branżę produkcyjną czy budowlaną, umożliwiając błyskawiczne tworzenie szkieletów na placu budowy.

Sztuczne embriony

– naukowcy z uniwersytetu w Cambridge udowodnili, że utworzenie zarodka wyłącznie z komórek macierzystych jest możliwe tworząc w ten sposób realistycznie wyglądające zarodki myszy. Mimo tego, że z powstałych w ramach projektu embrionów prawdopodobnie nigdy nie urodzą się myszy, naukowcy uznali odkrycie za przełom, który może otworzyć drogę do sztucznego rozmnażania ssaków.

“Myślące” miasto

– technologia IoT (internet rzeczy) wkroczy w przestrzeń miejską. Toronto będzie pierwszym miastem, w którym zaawansowane rozwiązania IT będą wykorzystane na szeroką skalę. Projekt Sidewalk Toronto ma być cyfrową odpowiedzią na największe wyzwanie, przed którymi stają współczesne metropolie, czyli transport, dostęp do mieszkań i zużycie energii. Nadbrzeżna część Toronto Quayside poddana będzie rewitalizacji i zmieni się w zieloną dzielnicę, której infrastruktura ma być oparta o technologię IoT. Cała strefa jest ze sobą połączona i wymieniać się informacjami, tak by ekosystem miejski działał sprawnie.

Tłumaczenie w czasie rzeczywistym

– dzięki połączonej ze smartfonem słuchawce będzie możliwe natychmiastowe tłumaczenie sentencji wypowiadanych w innym języku przez rozmówcę na język pożądany przez użytkownika. Pomimo obaw o doskonałość tego rozwiązania, które zapewne sprawdzą się w pierwszej fazie jego rozwoju, to bardzo obiecująca technologia, bazująca na technice NLP (Natural Language Processing) czyli przetwarzaniu języka naturalnego.

Koniec z emisją CO2

– 50-megawatowa elektrownia Net Power w Houston ma wytwarzać energię co najmniej tak tanio, jak standardowe instalacje gazu ziemnego, wychwytując cały dwutlenek węgla uwalniany w tym procesie. Jeśli projekt się sprawdzi, elektrownie gazowe mają szansę zastąpić te atomowe, których utrzymanie wiąże się z ogromnymi kosztami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *