Na co zwracać uwagę przy wyborze hostingu?

Na co zwracać uwagę przy wyborze hostingu?

Dobry hosting to podstawa sprawnego działania każdej strony internetowej. Nieodpowiednio dobrany hosting może skończyć się tym, że strona będzie często niedostępna, będzie wolno się ładowała czy też administratorowi ciężko będzie ją obsłużyć. Dlatego też warto wiedzieć, na jakie aspekty zwracać uwagę przy wyborze hostingu, aby przypadkiem nie zdecydować się na mało efektywną usługę.

Zwłaszcza osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z prowadzeniem strony internetowej mogą mieć problem z dobraniem hostingu. Ma on bowiem wiele różnych parametrów, które dla kompletnego laika na pierwszy rzut oka mogą być całkowicie niejasne. W takim razie, na co zwracać uwagę przy wyborze hostingu? Wszystkiego dowiecie się poniżej?

Najważniejsze parametry

Kluczowe dla każdego rodzaju strony internetowej parametry hostingu to przede wszystkim szybkość łącza i uptime (czas, przez jaki strona jest dostępna – powinien wynosić nie mniej niż 99%, 100%-owy uptime jest trudny do osiągnięcia nawet dla bardzo dobrej firmy hostingowej, ponieważ każdemu mogą się przytrafić jakieś problemy).

Niska szybkość łącza sprawi, że strona po prostu będzie się wolno ładować, co bez wątpienia zniechęci klientów czy użytkowników, a niski uptime oznacza, że przez sporą ilość czasu strona jest po prostu niedostępna i nie można z niej skorzystać, co oczywiście jest czymś bardzo negatywnym.

Inne istotne aspekty to limit powierzchni dyskowej i transferu. Bardziej rozbudowane witryny, zawierające dużą ilość grafik, wideo, podstron i tego typu elementów, będą zajmować więcej przestrzeni dyskowej, szybciej też z wejściem każdego kolejnego użytkownika będzie się zużywać transfer. Duży ruch na witrynie z jednej strony jest czymś pozytywnym, ale z drugiej wiąże się z koniecznością posiadania odpowiednio wysokiego transferu.

Czy dobry hosting musi być drogi?

Wielu właścicielom stron internetowych zależy nie tylko na jakości i wydajności, ale z oczywistych względów także na cenie hostingu. Nie trzeba się jednak tej kwestii obawiać – tani hosting również może być bardzo dobry, co udowadnia między innymi serwis HostingHouse.pl – polski tani hosting. Tego rodzaju hosting sprawdzi się przede wszystkim w przypadku stron początkujących, z niewielkim ruchem, które nie potrzebują dużego transferu, ale oczywiście nie tylko.

Są też hostingi całkowicie darmowe (czy też darmowe przez jakiś okres, na przykład przez pierwszy rok), ale z uwagi na brak opłaty w ich przypadku trzeba się liczyć z bardzo limitowanymi transferami, a także licznymi przypadkami, kiedy strona po prostu nie będzie dostępna. Tak więc mimo wszystko warto wydać na hosting chociażby niewielką, symboliczną sumę, aby był on w pełni profesjonalny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *