Mysz przewodowa czy bezprzewodowa – co wybrać?

Mysz przewodowa czy bezprzewodowa – co wybrać?

W ciągu ostatnich kilku lat coraz wyraźniej da się odczuć dążenie do pozbawiania elektroniki uciążliwego okablowania. Wybuchła popularność bezprzewodowych słuchawek (zwłaszcza tych dousznych), istnieją już nawet bezprzewodowe ładowarki do smartfonów, a także znane już od dość dawna bezprzewodowe myszki i klawiatury. Z jednej strony wydaje się to być bardzo wygodne i poręczne z drugiej – ma też swoje wady. Wobec tego co jest lepsze – mysz przewodowa czy bezprzewodowa? Jakie są między nimi różnice i którą z nich warto kupić?

Mysz przewodowa czy bezprzewodowa – która ma szybszy czas reakcji?

Nie zdziwi chyba nikogo, że mimo wszystko przewodowe myszy na polu szybkości czasu reakcji mają pewną przewagę nawet nad drogimi myszkami bezprzewodowymi. Pewien lag po prostu musi wystąpić, skoro informacje przekazywane są bezprzewodowo.

W drogich myszkach zostało to już zminimalizowane, ale nawet jeśli nie ma żadnych zakłóceń i wszystko działa poprawnie, mimo wszystko delikatny lag wystąpi – nawet jeśli nie będzie szczególnie odczuwalny. Tak naprawdę jedyne osoby, dla których mogło by to stanowić jakikolwiek problem to gracze.

W ich przypadku nawet najmniejszy lag może stanowić różnicę między przegraną a wygraną. Dlatego też zapaleni gracze, a zwłaszcza ci profesjonalni używają prawie wyłącznie myszek przewodowych.

Która myszka będzie droższa?

Jeszcze kilka lat temu myszki bezprzewodowe z reguły były dużo droższe niż ich przewodowe odpowiedniki. Obecnie kupić można bez problemu zarówno bardzo tanią, jak i dobrą myszkę bezprzewodową w podobnej cenie co myszkę przewodową.

Wciąż pewna drobna różnica się pojawia, ale nie jest ona na tyle znacząca, żebyśmy rezygnowali z myszki bezprzewodowej z powodu ceny. Wyjątkiem jest przypadek, w którym naprawdę bardzo zależy nam na oszczędnościach.

Zasilanie myszek przewodowych i bezprzewodowych

Myszki przewodowe podłączamy do laptopa czy komputera i działają aż się zepsują. Nie trzeba ich dodatkowo zasilać. Większy problem jest oczywiście z myszkami bezprzewodowymi, które wymagają regularnej wymiany baterii.

Koszta, jakie ponosimy w związku z korzystaniem z myszki bezprzewodowej nie kończą się więc na jej zakupie, a trwają ciągle, do momentu, aż przestaniemy jej używać. W związku z tym chociaż ceny samych urządzeń nie są wygórowane, to w ciągu kilku lat można na baterie wydać drugie tyle.

Wygoda użytkowania

Kable się plączą, wchodzą w drogę i do tego mają tendencję do psucia się. Nie każdy ma z nimi problem, ale nie sposób nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że ich brak jest znacznie wygodniejszy.

Myszki bezprzewodowe nie dość, że są łatwiejsze i przyjemniejsze w użytkowaniu, to do tego znacznie łatwiej z nimi podróżować. Nie ma w końcu kabli, które zajmują dodatkowe miejsce.

Mysz przewodowa czy bezprzewodowa – którą wybrać?

To, która myszka będzie dla nas najlepsza zależy od naszych indywidualnych preferencji. Fanatycy gier komputerowych powinni skierować się w stronę myszy przewodowych, z kolei dla osób, które dużo podróżują lub zależy im na wygodzie lepsze będą myszy bezprzewodowe.

Nawet jeśli cena gra rolę, to obecnie między myszami bezprzewodowymi i przewodowymi nie ma na tym polu dużej różnicy. Trzeba jednak wziąć pod uwagę dodatkowe późniejsze koszta (i potencjalną irytację, kiedy wieczorem okaże się, że bateria padła, a nie ma wymiennych) związane z koniecznością wymiany co jakiś czas baterii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *