Konserwacja sprężarki

Konserwacja sprężarki

Wydajna i energooszczędna praca systemu sprężonego powietrza to nie tylko właściwie dobrany sprzęt, ale przede wszystkim sukcesywna opieka w procesie eksploatacji. Kiedy zawodzi, którykolwiek z elementów wyposażenia automatycznie obniżona zostaje wydajność, a to bezpośrednio przekłada się na wzrost strat i minimalizacje zysku. W skali doby różnice zazwyczaj nie przekonują do inwestycji w proces konserwacji, ale statystyki prowadzone przez w skali roku udowadniają nawet 50% gorsze wyniki. W artykule zdradzimy kilka sposobów na konserwacje sprężarki, by zawsze była wydajna.

1. Smarowanie sprężarek i kompresorów

Sprężone powietrze musi być dopasowane do warunków eksploatacyjnych. Niektóre systemy zostały wyposażone w fabryczne zabezpieczenia i nie wymagają dodatkowego smarowania olejem, inne wymagają wsparcia elementów w procesie tarcia, czy zabezpieczenia przed korozją.

2. Inwestycja w monitowanie systemu

Inteligentne rozwiązania dbają o to, by jakość racy była dopasowana do indywidualnych potrzeb i preferencji przedsiębiorstwa. Dzięki zautomatyzowanemu systemowi monitorującemu wszelkie spadki wydajności będą odnotowane, a tym sposobem eliminowane w etapie początkowym. Wszelkie usterki powodują wzrost zużycia energii.

3. Stosowanie filtrów, osuszaczy i separatorów

Elementy dodatkowe i ich dobór do systemu sprężonego powietrza różnią się w zależności od zastosowania, jednakże brak dodatkowego zabezpieczenia sprawia, że procesu uzyskania czystego i wysokie jakości powietrza wymaga większych nakładów energii kosztem wydajności.

4. Oryginalne części zamienne

Pogorszenie wydajności i wyraźny spadek ciśnienia generuje niezadowolenie przedsiębiorcy, w wyniku czego bardzo często poszukuje oszczędnej alternatywy usunięcia usterki. Części zamienne powinny być dopasowane do technicznych możliwości sprężarek i kompresorów, ponieważ nawet niewielkie osłabienie mocy może diametralnie wpłynąć na finalną satysfakcję z systemu pneumatycznego.

5. Automatyka działań

Monitorowanie systemu nie miałoby sensu, gdyby nie możliwości, jakie niesie za sobą nowoczesna technologia, która pozwala na inteligentne połączenie z punktem serwisowym. Dzięki temu w łatwy i szybki sposób ekipa zareaguje i pomoże w szybkim usunięciu ewentualnych uszkodzeń.

Powyższe działania wykazują, że zakup sprężarki, czy innego systemu to tylko początek eksploatacji. Niezależnie od inwestycji trzeba liczyć się z kosztami i czasem poświęconym na stałe monitorowanie działań. Dzięki zapleczu technicznemu, inteligentnym systemom komputerowym i fachowcom dostępnym przez całą dobę możliwości konserwacji jest więcej, a przedsiębiorca nie musi obawiać się przestoju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *