Komora laminarna i dlaczego warto ją kupić ?

Automatycznie zapisany szkic

W obecnych czasach wymagane jest zachowanie szczególnej ostrożności w czasie pracy, w laboratorium lub innym instytucje badań chemicznych. Dlatego, w takim wypadku z pomocą loża laminarna zwana często komorą laminarną lub szafą laminarną, która świetnie ochrania użytkownika przed działaniem niebezpiecznych substancji, bakterii lub chemikaliów.

Zasada działania loży laminarnej

Do wnętrza komory dostaje się przez cały czas niezaburzony przepływ jałowego powietrza, poddanego wcześniej procesowi filtracji tzw. filtrem HEPA. Pod względem budowy wyróżnia się komory o budowie poziomej lub pionowej. Dodatkowo wewnątrz loży umieszczono także lampę ultrafioletową, która neutralizuje pozostałą część zagrożeń. Dzięki temu żadne grzyby oraz bakterie nie dostaną się do środka, a proces badania lub hodowli np. komórek może przebiegać w sterylnych warunkach.

Komu się przydadzą ?

Loża laminarna jest na pewno potrzeba jak już zostało wspominane w różnych ośrodkach badawczych, ale nie tylko. Pewnym zaskoczeniem może być wykorzystanie jej w czasie serwisowania telefonów komórkowych. Czyste powietrze oraz brak jakichkolwiek zanieczyszczeń sprawia, że loża laminarna świetnie nadaje się w czasie prac nad uszkodzonym wyświetlaczem lub wnętrzem telefonu albo innego urządzenia elektronicznego. Innym nietypowym zastosowaniem jest żywienie pozajelitowe. Przygotowania tej mieszaniny wymaga odpowiednich warunków i sterylności, dlatego loża nada się do tego doskonale. Oprócz tego może doskonale się sprawdzić przy czyszczeniu lub naprawianiu innych elementów elektronicznych. Zastosowanie komory jest ogromne, wystarczy jedynie ją odpowiednio dopasować do wybranej dziedziny.

Czy opłaca się ją zakupić ?

Jeżeli chodzi o cenę, to tego typu urządzenia kosztują do kilku tysięcy złotych do nawet kilkudziesięciu, w zależności od klasy bezpieczeństwa, jakości wykonania oraz dodatkowych funkcji. Należy pamiętać, że loża laminarna jest dostępna w różnych rozmiarach, dlatego warto przemyśleć przed zakupem, czy na pewno potrzebujesz tak dużej przestrzeni operacyjnej. W pewnych wypadkach kupienie tak wielkiej komory jest rozsądne skoro nie będzie w pełni wykorzystywana. Dlaczego jednak warto zainwestować w loże laminarną, po pierwsze daje wiele możliwości na szybkie oraz bezpieczne przeprowadzenie danego procesu. Po drugie masz pewność, że żadna niewskazana substancja zakłóci lub uniemożliwi przeprowadzenie eksperymentu. Po trzecie jest wygodniejsza w obsłudze niż w przypadku użycia standardowych metod. W takiej sytuacji cena w stosunku do zalet tego urządzenia staje się mało istotna, ponieważ może bardzo ułatwić życie oraz zminimalizować koszty produkcyjne lub badań.
Loża laminarna jest jednym z najważniejszych przyrządów w dziedzinie badań biologiczno-chemicznych. Wykonanie tak wielu skomplikowanych zadań nie było nigdy tak łatwe od momentu kiedy została wynaleziona.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *