Internet to bardzo przydatne i dające wiele możliwości narzędzie. Niestety nie brakuje osób, które wykorzystują go jedynie dla własnych korzyści. Bazują przy tym na niewiedzy innych lub ich łatwowierności. Mam tu oczywiście na myśli internetowych złodziei i oszustów. Tylko niektórych z nich daje się namierzyć i ukarać. Tym, którym nie brakuje sprytu, a przede wszystkim odpowiednich umiejętności, ich występki często uchodzą na zimno. Jak nie dać się okraść w Internecie? Oto kilka prostych zasad.
Jak możemy zostać oszukani w sieci?
Na cyberprzestępcę może trafić każdy z nas: zarówno rasowy czyli bardzo doświadczony użytkownik, jak i początkujący. Zarówno jedni, jak i drudzy mogą wpaść w sprytnie zastawioną pułapkę. Najczęściej cyberprzestępcy podszywają się pod znane firmy, w imieniu, których wysyłają meile lub wiadomości SMS czy MMS, z prośbą o kliknięcie w wysłany link celem weryfikacji swoich danych. W ten sposób dochodzi do utraty danych przez użytkownika. Te natomiast mogą zostać wykorzystane w celu zaciągnięcia kredytu na niczego nie świadomego użytkownika. O tym fakcie dowiaduje się on otrzymując pismo z ponagleniem lub informacją o konieczności zapłacenia raty. Inna forma oszustwa polega na zmuszeniu użytkownika do zapłaty fałszywej faktury za usługę, której jest odbiorcą. Ta metoda jest stosowana w celu wykradzenia użytkownikowi jego pieniędzy, gdyż te przychodzą na zupełnie inne konto, niż firmowe. Równie skuteczni bywają sprzedawcy, jak i usługodawcy internetowi. Weryfikacja ich uczciwości jest o tyle trudna, że często kupują oni lub sami generują pozytywne opinie na swój temat.
Broń się skutecznie!
Przed atakiem cyberprzestępców można się bronić i to skutecznie. Po pierwsze – musimy być czujni i bardzo ostrożni, gdy otrzymujemy wiadomość rzekomo od naszego usługodawcy. Zanim opłacimy fakturę lub potwierdzimy swoje dane, lepiej zadzwonić do punktu obsługi klienta i upewnić się, co do prawdziwości wysłanych informacji. Po drugie – nie należy klikać w linki ani otwierać załączników od nieznanych nadawców. Adres meilowy z firmy, która jest z nami w kontakcie, dobrze jest porównać wcześniej z tym, z którego doszła do nas wiadomość. Dobra metoda to również wykupienie pełnej wersji programu antywirusowego. Dzięki temu ustrzeżemy się również przed próbą zainstalowania oprogramowania szpiegującego czy wpuszczenia wirusa, który wykradnie nasze dane lub wykradnie to, co przechowujemy na dysku. Uważajmy na promocje, oferty prezentów, bonusów czy konkursy internetowe. Często oznaczają one konieczność podania prawdziwych danych. W ten sposób oszuści mogą wykraść i sprzedać nasze dane, lub je wykorzystać bez naszej wiedzy, a także ukraść nasze pieniądze.