Ekran Edge w telefonie – wady i zalety

Ekran Edge w telefonie – wady i zalety

Nowoczesny telefon

Wraz z postępem technologii dotyczącej urządzeń mobilnych producenci co chwila wypuszczają na rynek coraz to nowocześniejsze i bardziej designerskie modele. Czasami ich pomysły sprawdzają się i na dobre goszczą w sklepach, innym razem nie do końca są trafione. Jednym z takich pomysłów jest zastosowanie ekranu Edge w smartfonach. Można powiedzieć, że jest to ekran zachodzący na boki telefonu. Często bywa tak, że krzywizna ekranu przebiega od góry do dołu. W miejscu, gdzie ekran jest zakrzywiony w wielu przypadkach umieszczone są software’owe dodatki, które poza nietypowym wyglądem wyróżniają dany model. W przypadku wszelkich nowinek technologicznych, często okazuje się ze nie do końca są one tak idealne i maja również wady.

Ekran Edge w telefonie – wady i zalety

Biorąc pod uwagę ekran Edge największą z wad moim zdaniem jest zwiększona podatność przedniego panelu na uszkodzenia. W urządzeniach z płaskim ekranem, podczas upadku na bok mamy mniejsze prawdopodobieństwo pęknięcia, ponieważ ekran jest otoczony ramką. Kiedy mamy ekran Edge niebezpiecznych punktów styku z podłożem jest zdecydowanie więcej.

Kolejna sprawa, która może okazać się kłopotliwa w przypadku zakrzywionych ekranów to ochrona takiego właśnie ekranu hartowanym szkłem. W wielu przypadkach dokładne dopasowanie szkła kończy się klapą i odstaje ono bądź odkleja się od ekranu. Dodatkowo szkło nie pokrywa całej powierzchni ekranu Edge. Jeżeli już uda nam się dopasować szkło hartowane do swojego ekranu może okazać się, że jest ono zdecydowanie droższe od reszty modeli. Zabezpieczenie pokrowcem również może być nie do końca skuteczne, ponieważ jego rant sięga poniżej poziomu ekranu by krzywizna była łatwo dostępna dla użytkownika. Oznacza to, że pomimo założonego etui cały bok telefonu i tak pozostaje niezabezpieczony.

Dla niektórych osób wadą mogą okazać się również refleksy świetlne, które są odbijane na całej długości krzywizny. Możemy się także spotkać z problemem przypadkowego wciskania niektórych funkcji wewnętrzną strona dłoni, dotykając zakrzywionej krawędzi.

Oczywiście ekrany Edge mają również zalety, do których na pewno należy fantastyczny wygląd i wrażenie głębi ekranu. Efekt wypukłości również jest godny uwagi. Dodatkowo fajną opcją jest podświetlenie krawędziowe, sygnalizujące np. nadchodzące połączenie, kiedy telefon leży ekranem do dołu.

Jeżeli zatem chcemy mieć modny, nowoczesny smartfon na pewno możemy wziąć pod uwagę taki, który posiada ekran Edge. Pamiętajmy jednak, aby bardzo na niego uważać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *