Dysk twardy czy przechowywanie danych w chmurze – co jest lepsze?

Dysk twardy czy przechowywanie danych w chmurze – co jest lepsze?

Wiele osób, które chce gdzieś składować swoje dane, trafia na dylemat: dysk twardy czy chmura, gdzie lepiej je przechowywać?

Dysk jest podatny na uszkodzenia mechaniczne, ale bezpieczniejszy

Pewną wadą dysków twardych jest to, że trzeba mieć je zawsze przy sobie, aby móc uzyskać dostęp do danych. Ponadto są mocno podatne na uszkodzenia mechaniczne, dlatego nie powinno się ich przenosić, podczas gdy są włączone. Zdarzają się też uszkodzenia logiczne (tutaj można przeczytać, jak sobie z nimi radzić: https://techpolska.pl/na-ratunek-dyskom-twardym/). Z drugiej strony, obecnie umożliwiają przechowywanie bardzo dużej ilości danych za stosunkowo niewielką cenę – dysk HDD o przestrzeni kilku terabajtów to obecnie koszt kilkuset złotych. Biorąc pod uwagę, że jeszcze kilkanaście lat temu kilka gigabajtów to była bardzo duża (i droga) pojemność, z pewnością jest to sporym plusem.

Co ważne, żeby uzyskać dostęp do zewnętrznego dysku HDD (bądź SSD), trzeba uzyskać do niego fizyczny dostęp. Inaczej jest oczywiście z dyskami używanymi na stałe w PC-cie czy laptopie, gdzie przejęcie kontroli nad urządzeniem da dostęp do danych zawartych na dysku. Dysk twardy umożliwia odczytywanie i przenoszenie danych także bez dostępu do Internetu. Jest to bardzo ważne, ponieważ co prawda obecnie większość osób ma stały dostęp do sieci, czy to światłowodu, czy danych mobilnych, ale są takie sytuacje, w których może się to zmienić.

Chmura jest wygodna, ale niebezpieczna

Przechowywanie danych w chmurze jest niewątpliwie wygodne. Możemy uzyskać do nich dostęp z dowolnego urządzenia i miejsca na Ziemi, nie musimy mieć przy sobie fizycznego dysku, a wystarczy jedynie Internet. Nie jest to bardzo tanie rozwiązanie, ale też nie bardzo drogie (aczkolwiek trzeba wskazać, że podczas gdy za dysk płacimy raz, za chmurę niekiedy przyjedzie nam ponosić opłatę co miesiąc bądź inny wskazany okres).

Musimy natomiast pamiętać o zagrożeniu, jakie się z tym wiąże. Nasze dane mogą wycieknąć (już się takie dane zdarzały), zniknąć z serwera z powodu awarii, zostać zhakowane i usunięte, a nawet wykorzystane przeciwko nam przez organy ścigania. Krótko mówiąc, przechowywanie w chmurze danych wrażliwych (np. zdjęć, nagrań, haseł etc.), które nie chcielibyśmy, aby wpadły w niepowołane ręce, nie jest najlepszą opcją.

Dysk twardy nada się do informacji wrażliwych, jeśli zaś są jakieś dane, które zawsze chcielibyśmy mieć pod ręką, ale które nie są skrajnie prywatne, dobrą opcją może być chmura. Zwłaszcza, że niewielką przestrzeń w chmurze niektóre firmy udostępniają całkowicie za darmo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *