Dysk SSD 512 GB o wielkości znaczka pocztowego od Samsunga

Dysk SSD 512 GB o wielkości znaczka pocztowego od Samsunga

Samsung właśnie ogłosił nowy dysk SSD, który jest bardzo mały, ale posiada ogromne możliwości. Oferuje on aż 512 GB pojemności i jest pierwszym dyskiem NVMa w obudowie BGA. Dostępne są również opcje 256GB i 128GB. Samsung obiecuje odczytu nawet do 1,500 MB s oraz zapis z prędkością do 900 MB/s.

Układ, nazwany PM971-NVMe, mierzy zaledwie 20 x 16 x 1,5 mm i waży dokładnie gram. W tym mikroskopijnym układzie udało się zmieścić Samsung udało się zmieścić 512 GB LPDDR RAM, kontroler Samsung i imponujące 16 48-warstwowych 256-gigabitowych chipów flash V-NAND.

Jeśli nie jesteś zaznajomiony z powyższymi zagadnieniami to przedstawia krótki ich opis. NVMe jest oparte na łączności PCI-E i jest znacznie szybsze niż SATA, według Samsunga aż trzykrotnie. BGA jest to rodzaj układu scalonego, który przylutowany jest do płyty głównej.

Będzie go zapewne można spotkać w tabletach i laptopach. Jest on aż 100 razy mniejszy od standardowego dysku SSD 2,5″. SSD jest wystarczająco małe, aby zmieścić się w telefonie, ale wymaga wsparcia dla PCI-E, którego smartfony przeważnie nie mają.

Źródło: Samsung

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *