Pojawienie się w 2020 roku 5G nie tylko zmieniło technologię, ale także zapewniło zupełnie nowe wrażenie mobilne. Ta bezprzewodowa technologia została wprowadzona przede wszystkim w celu zmniejszenia kosztów konserwacji i zużycia energii.
Szybkość sieci 5G
Docelowo 5G ma zapewnić do 100 razy szybszą prędkość niż dotychczasowa technologia 4G. Nic zadziwiającego, ponieważ zasięg 5G nie tylko zmieni sposób i jakość spędzanego przez ludzi czasu, ale również usprawni komunikację międzyludzką.
Jak wiadomo, przy wysokich oczekiwaniach pojawiają się również pewne wyzwania. Jednym z nich jest utrzymanie przy wysokiej jakości połączenia internetowego z wieloma urządzeniami w tym samym czasie. Kolejnym ważnym aspektem jest to, że nowa generacja technologii otwiera nowe możliwości dla dostawców usług telekomunikacyjnych.
Transformacja sieci komórkowych
Sieć 5G już przyniosła radykalną transformację w technologii mobilnej. Niestandardowe sieci 5G pokazałyby, jak będzie wyglądać hiperszybkie 5G.
Należy pamiętać, że te niezależne sieci 5G starają się wykorzystywać jednocześnie różne zakresy częstotliwości radiowych. W szczególności wykorzystują dwie różne częstotliwości o większej szerokości pasma dla większych prędkości. Dla zwykłego użytkownika oznacza to, zdecydowanie szybsze pobranie swojego ulubionego filmu czy muzyki.
Znaczenie technologii 5G
Jednym z najważniejszych aspektów 5G jest to, że ma ogromny wpływ na Internet Rzeczy (IoT). Standardowa sieć LTE pozwala na dogodną komunikację, ale przy wykorzystaniu wielu zasobów, co bezpośrednio wpływa na wyczerpania danych. Natomiast łącze 5G zapewnia niezrównane prędkości i łączność o niskim opóźnieniu w każdym domu.
Ponadto, inteligentne urządzenia można łatwo zastąpić zwykłymi terminalami. Terminale te uzyskiwały by swoje polecenia lub wskazówki z systemów przetwarzania brzegowego, które są blisko nich. Kontrolowanie monitorów stanu zdrowia, urządzeń kuchennych i systemów klimatyzacji będzie o wiele łatwiejsze.
Infrastruktura sieci 5G
Aby obniżyć koszty operatorów sieci, 5G wykorzystuje mniejszy nadajnik, ponieważ zużywa mniej energii i mocy.
Jednak jedyną wadą jest to, że mogą obejmować tylko kilka obszarów usługowych w porównaniu z typowymi wieżami 4G. Dlatego przewoźnik poczuje potrzebę posiadania ich większej liczby, aby można je było lepiej zintegrować z krajobrazem.
Zalety technologii 5G
Dostępność ultraniezawodnej komunikacji o niskim opóźnieniu (URLLC), która jest elementem technologii 5G, może fundamentalnie zrewolucjonizować opiekę zdrowotną, co szczególnie wpłynie na odbiorców. URLLC jest odpowiedzialny za redukcję opóźnień 5G, co bezpośrednio wpływa na transformację w ogólnej technologii mobilnej oraz rozwija świat nowych możliwości.
Pacjenci z terenów wiejskich nie byliby już zmuszani do zmiany stylu życia i przenoszenia się do miast, z dala od krewnych i środków do życia, tylko po to, aby uzyskać odpowiednią opiekę i leczenie, na jakie zasługują. Co więcej, w nadchodzących latach nastąpi radykalna poprawa w zakresie precyzyjnej chirurgii, telemedycyny, chirurgii zdalnej, a nawet fizjoterapii za pomocą AR.
Masowa komunikacja typu maszynowego (MMTC) z większym prawdopodobieństwem odegra kluczową rolę w sektorze opieki zdrowotnej. Z jego pomocą szpitale będą w stanie tworzyć ogromne sieci czujników, których można będzie używać do monitorowania pacjentów, ich nawyków, zachowań i czynności za pomocą odpowiednich czujników zaadaptowanych w podręcznych urządzeniach, smartfonach i wielu podłączonych urządzeniach.
Chociaż technologia 5G z pewnością zmieni sposób, w jaki ludzie będą konsumować informacje, rozrywkę i sposób komunikowania się ze sobą, zmiana ta nie nastąpi z dnia na dzień. Mimo że niektóre firmy z powodzeniem wprowadziły telefony obsługujące 5G, uzyskanie odpowiedniej dostępności 5G może wymagać więcej czasu.
Oczekuje się jednak, że w najbliższych latach będzie istnieć maksymalna liczba połączeń 5G. Gdy tylko 5G będzie w pełni sprawne, nie będzie potrzeby stosowania żadnego kabla ani przewodu, aby zapewnić rozrywkę lub usługi komunikacyjne na urządzeniu mobilnym.