Czy na graniu w gry komputerowe można zarobić, czyli podstawy E-sportu

Czy na graniu w gry komputerowe można zarobić, czyli podstawy E-sportu

Czy Twoje dziecko godzinami siedzi przed komputerem, grając w różne gry, których nie rozumiesz, a szlabany czy wyganianie na podwórko już nie daje rezultatów? Może wcale nie warto zabraniać nastolatkom grania w gry? Branża e-sportowa rozwija się wręcz w zastraszającym tempie, oferując mnóstwo nowych doświadczeń równolegle z możliwością zarobku. Nie wiesz, o co chodzi? Dowiedz się, na czym polega e-sport i czy faktycznie można zarobić poprzez granie.

E-sport – definicja

Zacznijmy od teorii. E-sport to nic innego, jak tzw. sport elektroniczny, czyli forma rywalizacji, gdzie polem zmagań zawodników są gry komputerowe. Klasyfikacja grania w gry jako pełnoprawnego sportu dostarcza, rzecz jasna, licznych kontrowersji, warto jednak zaznaczyć, że kilka krajów oficjalnie uznało e-sport za prawdziwy sport – do tej grupy należą m.in. Chiny, które zatwierdziły e-sport już w 2003r., mimo panującej wtedy negatywnej atmosfery i obaw związanych z uzależniającym działaniem gier komputerowych.

Dziedziny e-sportu i rozgrywane turnieje

Jak wyglądają i skąd się wzięły turnieje e-sportowe? Przede wszystkim, polegają one na rywalizacji drużyn lub indywidualnych zawodników w formie zorganizowanej, wieloosobowej gry w tą samą grę komputerową, czy to obecni fizycznie w jednym miejscu na świecie, czy zebrani w jednej grupie przez Internet. O dziwo, zawody e-sportowe istniały praktycznie od początków rozwoju kultury gier komputerowych, ale postrzegane były z początku jako nieszkodliwa rozrywka. Dopiero po 2000 roku, dzięki pojawieniu się opcji do rozsyłania, tzw. strumieniowania rozgrywek na żywo, zaczął się wzrost ich popularności. Pojawili się zawodowi gracze i komentatorzy specjalizujący się w danej grze, wiązały profesjonalne drużyny e-sportowe. W związku z coraz bardziej rosnącym zainteresowaniem, turnieje elektroniczne stały się istotnym elementem w branży gier komputerowych, co przyciągnęło twórców gier oraz sponsorów. To właśnie oni finansują organizowane zawody i przeznaczają środki na nagrody dla e-sportowców. Jak widać, zarobek na zawodach e-sportowych jest więc całkiem realny, nie wirtualny.

W jakie gry gra się na turniejach? Zazwyczaj to gierki typu Multiplayer Online Battle Arena (MOBA), strzelanki pierwszoosobowe, bijatyki, bitwy battle royal i strategiczne gry czasu rzeczywistego (RTS). Do czołowych reprezentantów areny e-sportowej należą m.in. Counter Strike, Overwatch, Super Smash Bros, StarCraft czy światowy gigant League of Legends firmy Riot Games. Jeśli chodzi zaś o konkretne zarobki na zawodach, są one dość różne, w zależności od przeznaczonego budżetu. Przykładowo, jak podaje Wikipedia, znany profesjonalny gracz League of Legends Lee “Faker” Sang-hyeok z drużyny SK Telecom T1, za wygranie Trzeciego Sezonu Mistrzostw Świata w 2013r., zainkasował razem z kolegami pulę nagród w wysokości ponad 2 milionów dolarów. Sporo, zwłaszcza za siedzenie godzinami przed ekranem, prawda?

Zatem, drogi rodzicu – jeśli w przyszłości zobaczysz swojego nastolatka skupionego nad grą internetową z przyjaciółmi, w której nie da się zrobić przerwy, pozwól mu dokończyć mecz. Być może pod Twoim dachem rozwija się nowy, profesjonalny zawodnik e-sportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *