BlackBerry pozywa Facebooka za naruszenie praw patentowych

BlackBerry pozywa Facebooka za naruszenie praw patentowych

BlackBerry złożyło pozew oskarżając giganta mediów społecznościowych Facebook o naruszenie praw patentowych. Dokładniej chodzi o aplikacje WhatsApp, Instagram i oczywiście Facebook. Ma to dotyczyć funkcji oraz technologii, które wykorzystują cała trójka i zostały skradzione z komunikatora BlackBerry Messenger (BBM).

BlackBerry twierdzi, że Facebook i jego spółki stworzyły aplikacje do przesyłania wiadomości naruszające ich patenty dotyczące bezpieczeństwa, funkcji interfejsu użytkownika, statusu zużycia baterii, czy integracji komunikacji mobilnej w grach.

“Jako lider bezpieczeństwa cyberprzestrzeni i oprogramowania wbudowanego, BlackBerry uważa, że Facebook, Instagram i WhatsApp mogą być świetnymi partnerami w dążeniu do bezpiecznej przyszłości i nadal utrzymujemy te drzwi otwarte dla nich. Mamy jednak silne roszczenia twierdząc, iż Facebook naruszył naszą własność intelektualną, a po kilku latach dialogu mamy również obowiązek wobec naszych akcjonariuszy, aby zastosować odpowiednie środki prawne.” Paul Grewal, zastępca generalnego radcy prawnego odpowiada na te zarzuty następującymi słowami: “Pozew BlackBerry niestety odzwierciedla obecny stan ich działalności w zakresie komunikatorów. Porzucając swoje wysiłki na rzecz innowacji, BlackBerry stara się obecnie “opodatkować” innowacje innych. Będziemy walczyć.”

BlackBerry był kiedyś najlepszą firmą wśród producentów smartfonów. Wszystko do czasu, aż rynkiem nie zawładnęły dwa systemy Android i iOS. Następnie kanadyjska firma zniknęła z radaru, aby powrócić ze smartfonami z Androidem. Produkuje je firma TCL na zlecenie BlackBerry. Głównie mają się skupiać na bezpieczeństwie i funkcjach biznesowych.

W lutym ubiegłego roku, BlackBerry złożyło pozew przeciwko Nokii w związku z wykorzystaniem technologii bezprzewodowych 3G i 4G na niektórych urządzeniach.

Źródło: Reuters

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *