Aplikacje WordPress i ich możliwości

Turbinowa kątnica stomatologiczna

Jak wspomniałem we wczesniejszych wpisach zdecydowałem się stworzyć wszystkie swoje ministrony w oparciu o WordPressa. Pozostaje mi do rozwiązania problem, jak zarządzać wieloma witryami opartymi na WordPress, pilnować aktualizacji i się w tym wszystkim nie pogubić, żeby nie musieć się logować do każdego panelu administaryjnego po to aby sprawdzić czy są jakieś komentarze do zmoderowania itd. Skoro WordPress jest tak szeroko rozpowszechniony, muszą być jakieś narzędzia które to umożliwiają. I nie pomyliłem się. Poniżej znajdziecię listę aplikacji tego typu, które udało mi się znaleźć wraz z moimi subiektywnymi podkreślam, wrażeniami na ich temat.

Najpierw parę skrótów których użyłem

WP – WordPress
Witryna na WP- pojedyncza witryna intrernetowa oparta na WordPress.
Wtyczka – po angielsku ‚plugin’. Zestaw plików, który po zainstalowaniu dodaje WP nowe funkcjonalności
Motyw – po angielsku ‚theme’. Zestaw plików, który po zainstalowaniu nadaje witrynie nowy inny wygląd.
Klonowanie – tworzenie nowej witryny na WP jako obrazu innej wybranej witryny na WP.

WPremote

WP remote to prosta aplikacja onlinowa służąca jedynie do aktualizacji wtyczek i instancji WP oraz do tworzenia kopii zapasowych instancji WP. Również darmowe InfiniteWP (o krórym dalej), ma dużo większe możliwości, więc osobiście wybrałbym InfiniteWP. Ale jeśli ktoś nie potrafi sobie zianstalować aplikacji webowej na serwerze to WPremote jest dobrą alternatywą ponieważ to zupełnie onlineowe narzędzie.

Worpit

Worpit to kolejne onlineowe narzędzie do zarządzania wieloma serwisami opartymi na WP. Problem polega na tym, że jego działanie jest oparte o współpracę z cPanel, narzędziem do zarządzania kontem hostingowym. Jak twój hosting nie ustępnia cPanel, Worpit staje się  kompletnie bezuzyteczny. Nie zrażając sie tym założyłem sobie konto by zobaczyc z czym to się je. Po zalogowaniu moim oczom ukazał się ładny i intuicyjny interfejs. Z jego poziomu możemy się zalogować bezpośrednio do paneli administracyjnych swoich serwisów opartych na WP, możemy wykonać kopię zapasową serwisów, czy zaktualizować wszystkie wtyczki, motywy i instancjeWP. Fajnym gdżetem jest generowanie podglądu serwisu po najechaniu na jego pole. Przy dużej ilości serwisów pozwala to na łatwiejszą ich identyfikację. Worpit pozwala również na instalowanie nowych instacji WP. W połączeniu z cPanel założy za nas nawet bazę danych. Można też tworzyć profile instalacji które zawierają nie tylko czystą instalację wordpressa, ale również wtyczki i tematy. Niestety to wszystko co Worpit robi. Jak dla mnie trochę mało. Brakuje mi chociażby możliwości zarządzania treścią (posty, komentarze), ale na pewno znajdą się osoby którym to wystarczy. Szczególnie, że cena nie jest zbytnio wygórowana.

WP ManagerDX

WP ManagerDX  to aplikacja którą możemy sobie ściągnąć i zainstalować na własnym koncie hostingowym lub na komputerze z systemem Windows. Na chwilę obecną w cenie dostaniemy 3 poradniki, których jakości niestety nie miałem okazji zweryfikować. Zniechęciłem się tym rozwiązaniem z tego powodu, że co jakiś czas jest udostępniana ograniczona ilość licencji i jak zostaną one wykupione, to nie można ich dostać i trzeba czekać aż następna partia licencji zostanie udostępniona. Pobawiłem się więc wersją demo. Nawigacja nie jest tak dobrze rozwiązana jak choćby w ManageWP. Jest mniej dynamiczna (na przykład nie można sobie ustawić elemetów głównego pulpitu). Instalacja nowych kopii WP jest ma strasznie dużo opcji, które nie są potrzebne przy tworzeniu nowej instalacji. Menu jest nieczytelne. Fajne jest to że mozna sobie tworzyć profil WP z pełna konfiguracją, wyglądem, wtyczkami, stronami itd. Na jego podstawie można potem instalować kolejne instancje WP. Niewygodne jest z kolei to że nie można wyszukiwać sobie wtyczkek z repozytorium wordpressa tylko trzeba je mieć w formie *zip i wgrać na serwer. Co więcej nie znalazłem możliwości wybierania sobie wtyczek dla konkretnej instalacji WP. Trzeba tworzyć profil i konwertować projekt na ten profil. Bardzo nie intuicyjne. Co więcej jestem ciekaw co by było jakbym dodał wtyczki z poziomu panelu administracyjnego bloga… Zarządzanie motywami jest równie nieintuicyje. W demo nie działał moduł zarządzania treścią. Dodatkowo WP ManagerDX jest mało interaktywny. Ogólnie rzecz ujmując jest to narzędzie o dużych możliwościach, tylko niestety wykonanie jest delikatnie rzecz ujmując lekko-pół-średnie. Możliwe że komuś się spodoba, ale mi jakoś nie bardzo.

ManageWP

ManageWP to narzędzie którego szukałem. Na dobry początek zachęca darmowym planem dla max 5 witryn na WP. Po zalogowaniu naszym oczom ukazuje się ładny intuicyjny interaktywny interfejs. Główny pulpit można sobie ustawiać wedle upodobań (podobnie jak w zwykłym WP). Jak dla mnie prezentuje on najbardziej uzyteczne informacje w porównaniu do konkurencji. Pierwszego WP instaluje ‚ręcznie’ na serwerze, ponieważ wersja dostępna w ManageWP jest angielska, a ja chciałem polską. Teraz idzie z górki ponieważ mogę już sobie ją klonować. Podajemy dane dostępowe ftp i bazy danych i za kilka chwil mamy nową witrynę. Zarządzanie wtyczkami i motywami, instalowanie ich na wielu witrynach naraz działa bez zarzutu. Mogło by być ciut bardziej intuicyjne. Jest też funcja dodawania i zarządzania wpisami i stronami. Chociaż prawdę powiedziawszy wpisy dodaję z poziomu panelu administarcyjnego witryny ponieważ mam pare wtyczek, których uzywam a nie są dostępne poprzez ManageWP. Jak wszędzie oczywiście możemy wykonywać kopie zapasowe witryn, a w wyższych planach abonamentowych nawet zlecać ich automatyczne wykonywanie. Istnieje również możliwość zarządzania uzytkownikam (zmiana, haseł, roli, dodawanie, kasowanie). Możemy także otwierać panele administracyjne witryn bez konieczności podawania haseł, co jest bardzo wygodne. No fajnie fajnie. Ale teraz zaczynają się fajerwerki (kocham fajerwerki ). Z poziomu ManageWP jednym kliknięciem można uruchomić zewnęrzne aplikacje diagnostyczne które:

sprzawdzają czy w witrynie nie występuje szkodliwy kod
pokazują statystyki szybkości ładowania się strony i podpowiadają co zrobić by je poprawić (3 różne w tym jeden własny)
sprawdzają czy w witrynie są jakieś błędy w kodzie
sprawdzają czy w witrynie nie ma niedziałających linków
sprawdzają stan bezpieczeństwa witryny
pokazują ilość backlinków

Możemy jeszcze:

Wykonywać włsny kod PHP z poziomu ManageWP (code snippets)
Skorzystac z biblioteki istniejących code snippets
Na nasze życzenie otzrymać informacje na e-mail o wszelkich oczekujących aktualizacjach, czy nieudanych próbach utworzenia kopii zapasowych.
Ustawienia powiadomień e-mail w przypadku dużych zawirowań w ilościach odwiedzin witryn.

Mało? No to jedziemy dalej! Dzięki ManageWP możemy jeszcze

Monitorowania pozycji wszystkich witryn w Google dla konkretnych fraz (!!!!)
Monitorowania czy nasze witryny działają i w razie problemów informowania nas o tym e-mailem
Integrację z Google Analytics
Wyświetlania raportu SEO zawierającego
PageRank
Zaindeksowane Strony
Datę od kiedy witryna jest w Cache Google
Alexa traffic rank
Ilość unikalnych użytkowników wg Compete.com
Ilość Backlinków wg SEOMoz
ACrank (analogiczne do PageRank)
Liczbę backlinków do stroby głównej i do całej witryny
Licznę domen linkujących do strony głównej i do całej witryny
Statystyki z portali społecznościowych
Statystyki linków wewnątrz witryny
Informacje o domenie

No to niech mi teraz ktoś powie że to jest mało…
Więc wszystko super…. na początku. Prawie wszystkie z tych funkcji dostępne są (w pełni lub częściowo) w darmowej wersji, która obsługuje do 5 witryn. Jeśli chcemy dodać ich więcej musimy przejść do płatnej wersji. Za podstawowy pakiet funkcjonalności ‚Standard’  przy ograniczeniu do 10 obsługiwanych witryn musimy zapłacić $7 miesięcznie. Sporo. A podstawowy pakiet jest okrojony do tego stopnia, że nie oferuje nawet klonowania i backupów. Aby mieć te funkcjonalności musimy przejść do wyższego pakietu ‚Professional’, który przy ograniczeniu do 10 witryn kosztuje już $21 miesięcznie. Nie ukrywam, że moim zdaniem te ceny są mocno wygórowane. Jednak trzeba przyznać, że jest to obecnie najbardziej rozudowane narzędzie do zarządzania wieloma WordPress’ami. Dlatego jeśli kogoś stać, to naprawdę polecam. Narzędzie jest dostępne na stronie.

 infiniteWP

InfiniteWP do darmowa aplikacja, którą należy pobrać w całości i zainstalować na serwerze www. Po zalogowaniu się do  InifiniteWP ukazuje nam się ładny i przejrzysty interfejs. W prosty spób i szubciutko można zainstalować aktualizacje do WP i do wtyczek. Mamy też do dyspozycji intuicyjny interfejs do zarządzania wtyczkami i tematami i instalowania ich za jednym zamachem na wielu instancjach WP. Wtyczki i tematy mozna pobrać z repozytorium WP, wrzucić samemu, podać link… no bajka. Możemy też robić backupy swoich instancji WP (niestety na razie ręcznie), kasować je odtwarzać. Aplikacja ma też bardzo wygodny w użyciu rejestr aktywności. Każda czynnośc którą wykonamy zostaje tam wpisana. Później możemy sobie te wpisy filtrować chociażby po dacie. I to wszystko za darmo bez ograniczeń w ilości dodanych witryn! Jeśli Ci to nie wystarcza, to na dniach mają zostać wprowadzone płatne dodatki. Opłata za taki dodatek ma być jednorazowa. Dodatki mają oferować takie funkcjonalności jak:

Zarządzanie komentarzami i postami
Wykonywanie zaplanowanych backupów
Zapisywanie backupów w Amazon S3, Dropbox lub na FTP (w planie są jeszcze Google Drive i SkyDrive)
Instalowanie i klonowanie witryn
Zarządzanie użytkownikami
Masowe tworzenie postów, stron, linków
Integracja z Google Analytics

Powstaje pytanie jaka będzie opłata za te dodatki. Jeśli producent nie popełni błędu ManageWP i nie przesadzi z cenami, to naprawdę może być najlepsza oferta na rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *