Adobe Acrobat Reader. Podstawowe informacje.

Adobe Acrobat Reader. Podstawowe informacje.

Adobe Reader jest produktem firmy Adobe Inc., służącym do czytania publikacji elektronicznych w tzw. formacie PDF. Skrót ten oznacza Portable Document Format. Pliki PDF programu Adobe Reader, objęte są pakietem odczytu Adobe Acrobat lub umożliwiającymi ten zabieg sterownikami, firm pochodnych. Ze względu na ten fakt, program jest również często określany jako Adobe Acrobat Reader.

FORMAT PDF I JEGO TWÓRCY – FIRMA ADOBE INC.

Portable Document Format jest rodzajem formatu plików, służącym do prezentacji, przenoszenia i drukowania treści tekstowo-graficznych. Jego twórca Adobe Inc. sprawił, że został on wprowadzony jako wzór do Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej. Ostatnio opublikowany standard ISO pliku PDF to 32000-2:2017.

Adobe jest programem bezpłatnym, jeśli chodzi o korzystanie z jego podstawowych funkcji. Dziś jego pozycja na rynku jest na tyle ugruntowana i mocna, że funkcję wyświetlania plików PDF, posiada większość popularnych przeglądarek internetowych. Firma oferuje swoje rozbudowane usługi, w postaci dodatkowych produktów takich jak: Photoshop, Lightroom, Illustrator, Premiere Pro, InDesign oraz Adobe Stock.

Na stronie domowej Adobe Inc. możemy dowiedzieć się, że kreatywność jest rodzajem DNA firmy, a tworzone przez nią przełomowe innowacje, otwierają zupełnie nowe drogi przed twórcami materiałów cyfrowych. Producent Adobe Readera, mówi sam o sobie, że łączy zawartość z danymi i wprowadza narzędzia, dzięki którym wszyscy mogą zająć się tworzeniem. Korzystając z wersji rozszerzonej programu Adobe Pro, zdobędziemy oczywiście więcej możliwych do wykorzystania, narzędzi pracy.

WERSJE PROGRAMU ADOBE ACROBAT READER.

Istnieje kilka wersji programu, z których każda zawiera jakiś nowy, wprowadzany przez firmę element. Do wersji 6 Acrobat Readera, dodany został Glassbook Reader, który jest czytnikiem książek elektronicznych dla formatu PDF. Wydana w 2004 roku wersja 7, wprowadziła możliwość edycji komentarzy edytowanego tekstu.

Ostatnia, wersja DC, firma Adobe Inc. odcięła się od systemów operacyjnych Windows XP i Vista, personalizując bardziej wymyślony przez siebie produkt.

Wprowadzone w najnowszej wersji DC zmiany, to:

– nowy interfejs użytkownika,

– integracja z usługą Document Cloud,

– narzędzia do pracy zespołowej,

– dodawanie notatek,

– podświetlanie tekstu,

– rysowanie linii i kształtów,

– wypełnianie formularzy,

– podpowiedzi,

– oraz wstawianie stempli, znaków, podpisów cyfrowych, inicjałów

Usługa Mobile Link, daje użytkownikom także możliwość synchronizacji dokumentów na wielu urządzeniach jednocześnie. W sposób zasadniczy ułatwia to pracę, ponieważ nie musimy przesyłać dokumentów na skrzynkę e-mail, żeby ich nie stracić lub móc dalej nad nimi pracować. Większość funkcji związanych z przekazywaniem plików, wymaga połączenia z serwerami firmy Adobe i podania Adobe ID, ale dokumenty można przeglądać także bez zalogowania.

WARIANTY I ROZWIĄZANIA DOSTĘPNE DLA PLIKÓW TYPU PDF.

Aplikacje często posługują się formatem PDF. Jest on również obecny w większości systemów operacyjnych. Z łatwością możemy zmienić w nich format innego pliku tekstowego (eksportować), na Portable Document Format. Aplikacją służącą do bezpośredniego tworzenia PDF, jest natomiast FPDF.

Firma Red Hat, stworzyła prostą przeglądarkę dokumentów o nazwie Evince. Evince, posiada możliwość przeglądania wielu typów formatu dokumentów tekstowych, m.in PDF. Jej głównym przeznaczeniem jest praca w środowisku graficznym GNOME. Premiera przeglądarki Evince, miała miejsce w 2005 roku.

Kolejny, internetowym narzędziem do odczytywania dokumentów w formacie PDF jest Foxit PDF Reader. Jest to darmowy rodzaj czytnika plików tekstowych. O dziwo, Foxit PDF Reader jest szybszy w działaniu niż sam Adobe Reader i wczytuje kilka dokumentów jednocześnie. Do tego czytnik akceptuje polskie litery, udostępnia wyszukiwanie, uwzględnia wbudowane odsyłacze internetowe, możemy w nim kopiować tekst i korzystać w trakcie pracy, z listy szybkiej nawigacji. Foxit PDF Reader korzysta z takich dodatków jak kreator formularzy, edytor plików i co najważniejsze, dostępny jest również w języku polskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *