Z czego słynie Leszno?

Z czego słynie Leszno?

Leszno to miasto posiadające ponad 63 tysiące mieszkańców, administracyjnie należy do województwa wielkopolskiego. Miasto znane na całą Polskę jest przede wszystkim z rozwijających się tutaj prężnie dwóch dyscyplin sportu – szybownictwa oraz żużlu. Na terenie miasta działa lotnisko szybowcowe oraz sporych rozmiarów stadion żużlowy. Aby dowiedzieć się o tym co dzieje się aktualnie w mieście warto śledzić wiadomości Leszno na portalu leszczynski24.pl. Z czego jednak słynie Leszno i co warto w nim zobaczyć?

​Rynek w Lesznie

Zwiedzanie Leszna najlepiej zacząć od położnego w centrum miasta rynku. Początki powstania rynku w Lesznie datuje się na lata po roku 1547. Rynek wtedy powstał na kształcie trapezu i przez wieki zachował swój pierwotny kształt po dziś dzień. Zwiedzając rynek centralnym budynkiem, który szczególnie zwraca uwagę w tym miejscu jest zabytkowy ratusz. Jego styl to barok, a nad obszarem rynku góruje jego wysoka wieża z tarczą zegarową. Jest on uznawany za najładniejszy ratusz w całej Wielkopolsce.

​Pałac Sułkowskich w Lesznie

Ciekawym zabytkiem w mieście jest Pałac Sułkowskich znajdujący się na placu Tadeusza Kościuszki, zwany również książęcą rezydencją Sułkowskich. Jest to budowla w stylu barokowym o kształcie wydłużonego prostokąta. Obecnie w tym budynku znajduje się filia Urzędu Wojewódzkiego, Oddział NFZ oraz Starostwo Powiatowe.

​Muzeum Okręgowe w Lesznie

Aby lepiej poznać historię Leszna oraz jego okolic warto odwiedzić znajdujące się tutaj muzeum. Początki założenia muzeum sięgają roku 1949. Powstało wtedy Muzeum Rodzinne. Z czasem ilość zbiorów się zwiększyła, szczególnie dzięki licznym darowiznom. Pomimo tego, że po wybuchu drugiej wojny światowej część eksponatów została utracona to jednak z czasem udało się przywrócić świetność muzeum. Główny gmach muzeum mieści się w barokowej kamienicy zbudowanej w XVII wieku. Warto też dodać, że część zbiorów znajduje się w sąsiedniej kamienicy. Do muzeum prowadzą oryginalne drzwi z XVIII wieku z ozdobną metalową kołatką. W muzeum znajdują się zabytkowe eksponaty, które dotyczą samego miasta, regionu oraz całej historii z tym związanej. Można na przykład zobaczyć kolekcję portretów braci czeskich, królów kurkowych, a także przyjrzeć się z bliska temu jak wyglądały ówczesne wyroby rzemieślnicze. Galeria malarstwa portretowego datowana jest na wiek od XVII do XIX. Można także zobaczyć pamiątki militarne, między innymi broń, dokumenty, mundury i inne związane z Poznańskim Pułkiem Piechoty oraz Pułkiem Ułanów Wielkopolskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *