Trendy w grach

Trendy w grach

Branża gier komputerowych jest bardzo dynamiczna, ciągle zmienia się i rozwija. Nie da się ukryć, że głównymi osobami decyzyjnymi są tutaj wielcy deweloperzy tacy jak Ubisoft, Rockstar Games czy Electronic Arts, ale gracze też mają coś do powiedzenia. Żeby przewidzieć w jakim kierunku rozwinie się ten biznes, należy przeanalizować obecne trendy. Dobrym punktem odniesienia będzie tutaj platforma sprzedażowa G2A, specjalizująca się w gry na pc, takich firm jak rockstar games.

Co więc jest w modzie?

Odejście od płyt CD

Pierwszą zmianą, którą zaobserwowało większość graczy jest fakt, że kupujemy coraz mniej gier na płytach CD. Co więcej, wielu z nas uważa to za przestarzałe. Po co trzymać zajmujące miejsce pudełka, skoro można kupić sam kod gry? Ten sposób na zakupy stał się popularny dzięki serwisom takim jak właśnie G2A, chociaż kody do gier można kupować na wielu innych stronach.

W związku z rozwojem tej technologii, bardzo popularne stało się wypuszczanie DLC (Downloadable Content), który jest świetnym sposobem na urozmaicenie rozgrywki. EA stosuje politykę DLC już od wielu lat, wypuszczając kolejne dodatki do gry The Sims. Podobna sytuacja jest widoczna w Call of Duty czy Warcraft.

Fenomen otwartego świata

Gracze z roku na rok stają się coraz bardziej wymagający i gry z liniową fabułą przestają być wystarczające. Szukamy czegoś więcej, więc deweloperzy dają nam otwarty świat i całą masę misji pobocznych. Dobrym przykładem będzie tutaj trzecia część serii o Wiedźminie, gdzie “side questy” mogą zająć nam więcej czasu, niż sama rozgrywka. Otwarty świat pojawia się w większości większych produkcji, jednak to GTA V pokazało nam coś zupełnie nowego. Ta pozycja posiada możliwość gry online, gdzie możemy stworzyć swoją własną postać i grać nią z przyjaciółmi.

Eksperymenty z formą

Ostatnie lata pokazały, że lubimy być zaskakiwani przez deweloperów. Pokazuje to na przykład najnowsze DLC do gry The Sims, które niczym nie przypomina tego, co znamy z poprzednich części gry. Stangerville pozwala nam poprowadzić stworzoną postać przez liniową historię, co jest czymś zupełnie nowym, bo do tej pory wyłącznie gracz decydował o losach swoich simów.

Czego więc szukają gracze?

Oczekiwania są wysokie: chcemy ciekawej historii, nowych możliwości i zaskoczeń, a to wszystko powinno być okraszone wspaniałą, realistyczną grafiką. W dodatku najlepiej jakby gra była w fazie ciągłego rozwoju i żebyśmy byli zasypywani nowymi DLC. Przyszłość gier wideo jest zupełną tajemnicą, ale jednego możemy być pewni – deweloperzy zrobią wszystko, żeby nas zadowolić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *