Do tej pory małe i średnie przedsiębiorstwa świadome cyber zagrożeń korzystały z różnych elementów ochrony infrastruktury IT.
Do takich podstawowych elementów można zaliczyć:
Ochrona punktów końcowych
Ochrona antywirusowa z dodatkowymi funkcjonalnościami i centralnym zarządzaniem w zależności od oferty takich producentów jak Kaspersky, Eset czy Gdata.
Kopia zapasowa punktów końcowych czyli backup
Kopia zapasowa plików z wersjonowaniem przydatnym w plikach projektowych, dokumentach, arkuszach kalkulacyjnych i obsługiwane bezpośrednio przez użytkownika np. Code42 Crashplan lub poprzez przywracanie całego systemu za pomocą np. Acronis Backup.
Zabezpieczanie danych w oparciu o narzędzia DLP (data losse prevention). Funkcją takiego oprogramowania jest uniemożliwienie użytkownikowi doprowadzenie do wycieku do wrażliwych danych z firmy. DeviceLock lub Safetica
Antyspam czyli ochrona skrzynek pocztowych za pomocą rozwiązań antyspamowych bazujących na blacklistach oraz analizach behawiorystycznych, np. barracuda email security gateway lub Fortinet Fortimail.
Firewall i UTM Ochrona tego typu skupią się na tworzeniu warstwy zabezpieczeń na styku sieci. Rozwiązania tego typu należą do grup UTM lub next generation firewall. Popularnymi producentami Barracuda, Sophos czy Fortigate.
Dodatkowo do środków bezpieczeństwa można zaliczyć polityki narzucane w ramach Active Directory.
F-Secure będący ekspertem ds. cyber bezpieczeństwa oferuję nowe rozwiązanie, które jest uzupełnieniem strategii bezpieczeństwa IT.
F-Secure RADAR to narzędzie do zarządzania podatnościami
Według producenta duża część cyberataków polega na wykorzystaniu podatności w aplikacjach. Co ciekawe zwykle są to podatności znane od dłuższego czasu.
F-Secure RADAR za pomocą specjalnych czujników skanuje infrastrukturę IT organizacji pod kątem występowania podatności polegających na błędnych konfiguracjach, nieaktualnych wersjach oprogramowania czy znanych lukach w aplikacjach webowych i wskazuje ich podatności, które należy poprawić. Dzięki RADAR możemy sprawdzić jaka jest powierzchnia ataku organizacji.
RADAR oferowany jest dwóch wariantach – jako bezpośrednio usługa, w której do infrastruktury klienta dostarczony jest sprzęt z oprogramowaniem, który mająć odpowiednie uprawnienia wykrywa i skanuje elementy infrastruktury. Klientowi w takim wypadku dostarczany jest sam raport.
Dostępny jest również wariant subskrypcji na dostęp do panelu zarządzającej w której klient sam zarządza raportami i podatnościami
Szczegóły na temat rozwiązania F-Secure RADAR na https://fsecure-psb.pl/