Automatyczne serce – nadzieja dla chorych z niewydolnością serca

Automatyczne serce – nadzieja dla chorych z niewydolnością serca

Technologie w medycynie

Nowe technologie i innowacyjne odkrycia ułatwiają nam codzienne życie każdego dnia. W świecie medycyny również mamy do czynienia z nowinkami technologicznymi, które przyczyniają się do skuteczniejszej profilaktyki, diagnostyki i leczenia wielu poważnych chorób. Przełomem w medycynie, a dokładniej w kardiologii może okazać się automatyczny rękaw, który wspomaga pracę serca.

Jak wiadomo, rola tego narządu polega na ciągłym pompowaniu krwi do wszystkich części ludzkiego organizmu. Czasami jednak zdarza się, że serce nie daje rady pompować wystarczającej ilości krwi – mamy wtedy do czynienia z niewydolnością serca. Taki stan prowadzi do zmniejszenia przepływu krwi przez tkanki i inne narządy ciała, a w konsekwencji do ich niedokrwienia.

Automatyczne serce – nadzieja dla chorych z niewydolnością serca

Wspomniany wcześniej automatyczny rękaw może okazać się niezastąpionym narzędziem ratującym zdrowie, a nawet życie wielu chorych. Jest on wyposażony w siłowniki pneumatyczne, które naśladują fizjologiczną pracę serca. Rękaw jest wykonany z materiału, który naśladuje mięsień sercowy, otula narząd z zewnątrz i uciska je w sposób podobny do naturalnych skurczów. Urządzenie, synchronicznie do pracy serca, napręża się i rozluźnia, za sprawą pompowanego pod ciśnieniem powietrza. Automatyczny rękaw pomaga zwiększyć ilość krwi w organizmie, a gdy serce przestaje bić, rękaw pomaga w przywróceniu przepływu krwi. Jednak bezpośredni kontakt z tkanką sercową może prowadzić do ryzyka niebezpiecznych zakrzepów krwi, dlatego nadal trwają badania nad wynalazkiem. Naukowcy jednak uważają, że rękaw może być mimo wszystko bezpiecznym rozwiązaniem z powodu jego nieingerującego umiejscowienia na zewnątrz serca, zamiast wszczepienia go wewnątrz narządu.

Skrajna niewydolność serca wiąże się z koniecznością przeszczepu. Ze względu na małą ilość dawców spełniających wymagane kryteria ta metoda leczenia jest bardzo ograniczona. Alternatywnym rozwiązaniem puki co jest wszczepianie elektrycznych urządzeń, które zastępują pracę serca. Niewydolność serca dotyka jednak coraz więcej osób, a nawet zaczyna nosić miano epidemii. Dlatego też w automatycznym rękawie wspomagającym pracę serca są pokładane wielkie nadzieje. Do tej pory badania były przeprowadzane na sercach świńskich i sztuczny narząd nadal nie jest na tyle doskonały, aby ryzykować próby u ludzi. Jednak pracę nad automatycznym rękawem wciąż trwają i jest on udoskonalany –  pierwsze próby zastosowania automatycznego rękawa u ludzi będą możliwe mniej więcej za 5 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *