Ajurweda – czym jest i dlaczego zyskuje popularność?

Ajurweda – czym jest i dlaczego zyskuje popularność?

Choć nazywana jest pramatką współczesnej medycyny, tak naprawdę dotyka nie tylko spraw ciała, ale również ducha. Ten system, będący połączeniem leczenia z nurtami psychologicznymi i filozoficznymi, z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Dlaczego? Sprawdźmy!

Czym jest ajurweda?

Nazwa „ajurweda” pochodzi od dwóch słów: „ajus”, czyli życie, i „veda”, czyli wiedza, mądrość. To system medycyny hinduskiej, który ma swoje korzenie w starożytności. Źródła podają, że liczy już ponad 5 tysięcy lat. W 1978 roku Światowa Organizacja Zdrowia uznała ajurwedę za jedną z koncepcji zdrowia oraz terapii. Leczenie w ajurwedzie opiera się przede wszystkim na naturalnych metodach.

Nie można jednak patrzeć na ajurwedę jedynie jako na wyznacznik zdrowia. Koncepcje ajurwedyjskie odnoszą się do sposobu życia oraz bycia w harmonii ze sobą, z innymi ludźmi oraz z otoczeniem. Pomaga pogodzić się ze sobą na poziomie cielesnym i psychicznym, odnaleźć życiowy cel oraz dążyć do samospełnienia. Jest formą drogowskazu, który podpowiada, jak postępować na co dzień, by być zgodnym z własnym sumieniem i własnymi potrzebami. Ajurweda odkrywa prawdziwą moc i uczy, jak ją ukierunkować oraz wykorzystać.

Dlaczego medycyna ajurwedyjska zyskuje popularność?

Ktoś mógłby zapytać, dlaczego teraz, po tylu tysiącleciach, ajurweda zyskuje drugie życie i staje się  popularna nie tylko w Indiach i Azji, ale rozprzestrzenia się na całą zachodnią kulturę. Odpowiedzi musimy szukać w przesycie i w szybkim, nieuważnym stylu życia.

W czasach, kiedy produkty są na wyciągnięcie ręki albo myszki, gdy doba jest za krótka, by zdążyć ze wszystkimi projektami, i gdy presja społeczna na idealne wypełnienie życiowych ról jest wielka, potrzebny jest nurt, który mówiłby, żeby się zatrzymać, odnaleźć harmonię i żyć w zgodzie z własnym wnętrzem. To właśnie ajurweda. Dzięki coraz większej świadomości zdrowia, również psychicznego, oraz zgubnych skutków, jakie może mieć pośpiech, napięcie i stres, ludzie zwracają się ku rozwiązaniom, które pomogą im zadbać o siebie w pełni. Nie tak, jak podpowiadają celebryci w telewizji i kolorowa prasa, ale w zgodzie z potrzebami płynącymi z ciała i ducha.

Ajurweda stawia na indywidualizm. Pomaga odkryć prawdziwe, wewnętrzne „ja” i zatroszczyć się o nie. Jest systemem, który koncentruje się na osobie, harmonii i życiowej równowadze. W dobie social mediów, nieustannego porównywania się z innymi i presji konkurowania, takie zindywidualizowane podejście zyskuje popularność. Jeśli więc potrzebujesz na nowo odnaleźć sens i ścieżkę życia, zwróć się ku ajurwedzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *