Wymiana uszkodzonych gniazd i portów

Wymiana uszkodzonych gniazd i portów

Przy awariach związanych z upadkiem laptopa oprócz uszkodzenia matrycy bardzo często uszkodzeniu ulegają również porty i gniazda, szczególnie jeśli w momencie upadku były podpięte pod nie jakieś peryferia, jak pendrive, kabel HDMI czy ładowarka. Częstym powodem ich uszkodzenia bywa również używanie niskiej jakości kabli, czy urządzeń, mogących powodować spięcia, co skutkuje trwałym ich zniszczeniem, bądź nieprawidłową pracą. Gniazda ładowania niszczą się również na skutek nieuważnego wyrwania kabla zasilającego. Wiele uszkodzonych gniazd wydaje się nadal działać, lecz stają się nieużywalne, np. przez to, że rozłączają przy najmniejszym nawet dotknięciu. W przypadku uszkodzonego gniazda ładowania jego dalsza eksploatacja może nawet uszkodzić płytę główną. Dlatego tak ważna jest wymiana uszkodzonych gniazd i portów, która jest jedyną opcją gdyż jest to element nienaprawialny.

Nie warto zwlekać z wymianą. Koszt takiej operacji zazwyczaj jest niewielki, a serwis jest w stanie wykonać taką usługę niemal od ręki”. Często wymieniany element jest zamocowany solidniej niż ten wychodzący z fabryki.

Jak przebiega wymiana uszkodzonych gniazd i portów?

Jak w przypadku praktycznie każdej naprawy serwis zaczyna swoje działanie od dokładnej diagnostyki. Testowane są porty, zarówno organoleptycznie (wzrokowo), jak i pod kątem dokładnej pracy. Po ustaleniu, że problem leży z pewnością w uszkodzonym porcie, a nie np. przypadkowo odinstalowanych sterownikach, serwis przystępuje do działania.

Zazwyczaj zaczyna się od standardowej procedury, typowej dla pracy naprawczych i konserwacyjnych. Pierwszym krokiem jest odłączenie zasilania i baterii, a następnie otworzenia pokrywy serwisowej (lub w odwrotnej kolejności, jeśli bateria znajduje się pod klapą). Następnie niezbędne jest uzyskanie dostępu do uszkodzonego portu/gniazda. Niestety w przypadku większości komputerów przenośnych wiąże się to z rozkręceniem sporej ich części. Zwyczajowo trzeba odłączyć też klawiaturę i kompletnie odkręcić płytę główną od bazy laptopa. Wcześniej niezbędne jest odłączenie wszystkich kabli łączących płytę z peryferiami. Po oswobodzeniu płyty głównej można przejść do odlutowania uszkodzonego portu lub gniazda i wlutowaniu zamiennika. Ważna jest dokładność, aby uniknąć tzw. zimnych lutów, jak i zanieczyszczeń, mogących zaburzyć pracę portu. Następnie należy sprawdzić stabilność wlutowanego elementu i można przejść do składania komputera do stanu początkowego. Zanim jednak całkowicie się go złoży, zalecanym jest przetestowanie, czy wymieniany element pracuje. Pozwoli to na zaoszczędzenie czasu, w przypadku, gdyby zamiennik okazał się wadliwy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *