Jak zrobić elektromagnes?

W poniższym poradniku postaram się pokazać wam jak w łatwy sposób można zrobić elektromagnes.

Jak zrobić elektromagnes? – Czego potrzebujesz?

1. Kawałek żelaza – najlepiej śruba lub gwóźdź
2. Metr drutu miedzianego
3. Akumulator lub baterię
4. Taśma izolacyjna

Jak zrobić elektromagnes? – Zaczynajmy!

1. Wybierz żelazny gwóźdź lub śrubę jako rdzeń. Wybierz kawałek żelaza, który masz w domu, taki jak gwóźdź lub śruba. Wybierz element o długości ok 10cm, aby było wystarczająco miejsca na owinięcie drutu wokół wybranego elementu.

2. Wyciągnij pasmo drutu miedzianego z szpuli. Ustaw drut tak, aby był prostopadły do żelaznego rdzenia, co ułatwi wielokrotne owijanie drutu wokół niego.

3. Pozostaw na początku ok. 6 cm drutu miedzianego.

4. Owiń izolowany drut miedziany wokół żelaza w jednym kierunku. Stwórz ciągłą spiralę wokół kawałka żelaza, aby przewodzić elektryczność. Owiń drut jednym ciągłym pasmem, biegnąc w jednym kierunku, tak aby prąd był jak najmocniejszy.

UWAGA!!!
Bardzo ważne jest, aby drut był owinięty w tym samym kierunku, aby prąd płynął w jednym kierunku. Jeśli owiniesz drut w różnych kierunkach, elektryczność przepłynie w różnych kierunkach, a ty nie stworzysz pola magnetycznego.

5. Owijaj drut jak najbliżej siebie. Owiń drut dokładnie wokół żelaza, tworząc jak najwięcej spiral, aby uzyskać najlepszy prąd. Jak owijasz, używaj palców, aby popchnąć pętle blisko siebie. Kontynuuj owijanie i popychanie drutu, aż dojdziesz do końca elementu żelaznego.

Im więcej używasz drutu, tym silniejszy jest prąd elektryczny, bądź ostrożny i zachowaj szczególną ostrożność podczas tworzenia magnesu.

6. Owiń cały gwóźdź drutem. Nie ma określonej liczby owinięć, których potrzebujesz. Pamiętaj, aby owinąć cały kawałek żelaza drutem, a pętle drutu dosunąć do siebie. Po dotarciu do końca żelaza skończysz owijać.

7. Utnij drut tak, aby koniec miał długość około 6cm. Po dotarciu do przeciwległego końca żelaza użyj nożyc do drutu lub ostrych nożyczek, aby odciąć drut. Obetnij drugi koniec tak, aby był tak długi jak pierwszy koniec, dzięki czemu końcówki drutu będą w równej odległości od akumulatora.

8. Zedrzyj 2 cm izolacji z końców przewodów. Użyj papieru ściernego lub maszynki do golenia, aby ostrożnie zeskrobać izolację z każdego końca. Pomoże to w łatwiejszym odprowadzaniu energii przez przewody.

Po usunięciu izolacji drut zmieni kolor z miedzianego na naturalny srebrny kolor drutu.

9. Zwiń końce drutu, aby utworzyć mały okrąg. Użyj palców, aby wygiąć końce drutu w bardzo mały okrąg o średnicy około 0,5 cm. Kręgi te dotkną środka każdego końca baterii.

10. Ustaw końce przewodów na każdym końcu baterii. Znajdź baterię 1,5 V i umieść każdy koniec przewodu na końcu baterii, tak aby stykały się z końcówkami baterii. Umieść kawałki taśmy lub taśmy izolacyjnej na każdym końcu drutu, aby utrzymać je na miejscu.

11. Przetestuj magnes, trzymając drut na końcach baterii. Gdy już dobrze trzymasz baterię z przewodami, przetestuj ją! Trzymaj akumulator i żelazo blisko małego metalowego przedmiotu, takiego jak spinacz lub agrafka. Jeśli gwóźdź lub śruba podniesie metalowy przedmiot, magnes działa.

Jeżeli chcemy zwiększyć moc naszego magnesu, wystarczy, że zwiększymy moc przepływającego przez nasz żelalzny element prądu.

Jak zrobić elektromagnes? – podsumowanie

W tym zagadnieniu spotkaliśmy się z dość nietypowym problemem. Rozwiązanie natomiast jest banalnie proste i zajmuje około 25-30 minut. Teraz gdy ktoś zada wam nieoczekiwane pytanie: „Ej ty, wiesz jak zrobić elektromagnes?”, możecie tej osobie ze spokojem wszystko wytłumaczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
grzałka elektryczna
Czym kierować się dobierając grzałkę elektryczną do grzejnika?

Grzałka elektryczna to urządzenie montowane w grzejnikach, zarówno elektrycznych, jak i podłączanych do sieci instalacji

Zamknij